Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sjednocení Kypru? Turci a Řekové se dohodli na obnovení jednání o budoucnosti ostrova

Kypr, ilustrační foto
Kypr, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nikósie - Zástupci řecké a turecké části Kypru se dnes dohodli na dalším kole jednání o sjednocení středomořského ostrova. Ten je rozdělen od turecké invaze z července 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků.

Na konci května zmocněnec OSN pro Kypr další jednání kvůli vážným neshodám zrušil. Nové rozhovory by se měly uskutečnit ještě tento měsíc v Ženevě.

Generální tajemník OSN António Guterres oznámil obnovení rozhovorů v Ženevě po setkání s kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadisem a prezidentem mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republiky Mustafou Akincim.

Sporným bodem zůstává přítomnost turecké armády na ostrově. Zatímco řečtí Kypřané trvají na jejím stažení, turečtí obyvatelé ostrova více než 35.000 vojáků považují za garanty svých menšinových práv. Podle řeckých Kypřanů ale suverénní členská země EU žádné garanty míru z řad velmocí nepotřebuje.

Podle dnešního Guterresova prohlášení oba představitelé kyperských komunit souhlasili, že má otázka bezpečnosti "zásadní význam".

Témata:  Kypr Turecko Řecko

Související

Aktuálně se děje

8:24

Jarní prázdniny 2025 odstartovaly. Víme, kdo je další na řadě

První turnus jarních prázdnin začal na papíře v pondělí, ale fakticky odstartoval už v pátek, kdy měly děti jednodenní pololetní prázdniny, na které navázal víkend. Jarní prázdniny v Česku poběží až do poloviny března. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Evropský parlament

Ze západu Trump, z východu Putin. Evropská unie je v pasti

Evropská unie se nachází na rozcestí, kdy musí rozhodnout o budoucím směřování své obranné politiky. V pondělí se v Bruselu sejdou lídři členských států, aby projednali financování, vojenskou výrobu a otázku evropské strategické autonomie. Hlavním bodem jednání bude spor mezi Francií, která prosazuje financování výhradně evropských zbrojních programů, a většinou ostatních členských států, které upřednostňují nákup zbraní ze Spojených států, píše Politico.