Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němci jsou k summitu G20 skeptičtí, k řešení problémů podle nich nepřispěje

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Berlín - Summit zemí G20, který se uskuteční 7. a 8. července v Hamburku, nemůže přispět k řešení nejdůležitějších globálních problémů. Je o tom dle průzkumu přesvědčeno 70 procent Němců.

Pozitivně k setkání lídrů velkých ekonomik hledí 31,8 procenta Němců, negativně 44,1 procenta. Negativní postoj mají nejčastěji příznivci Levice (71,9 procenta), Alternativy pro Německo (57,2 procenta) a Zelených (44,8 procenta).

Pozitivní nálady převažují u stoupenců konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové (56,7 procenta) a svobodných demokratů (49,9 procenta). Výsledky průzkumu zveřejnil server Spiegel Online.

Jasné představy mají lidé ve spolkové republice o tom, čemu by se měl summit věnovat. Nejčastěji zmiňují boj proti příčinám migrace (41,6 procenta), terorismu (19,1 procenta) a změnám klimatu (18 procent). Přesně polovina Němců má pochopení pro rozsáhlé demonstrace, které se proti summitu chystají, 40,9 procenta dotázaných nikoliv.

V Hamburku by se před summitem a v jeho průběhu mělo uskutečnit téměř 30 demonstrací. Zřejmě největší obavy na straně úřadů budí čtvrteční akce nazvaná Vítejte v pekle, jejíž organizátoři sami říkají, že nemají problém použít násilí. Policie, která chce nasadit až 20.000 strážců zákona, v posledních dnech zaznamenává zvýšený počet cest levicových aktivistů do Hamburku.

Témata:  Summit G20 Německo průzkumy

Související

Aktuálně se děje

8:35

Policie vyšetřuje pokus o vraždu v Plzni. Ozvaly se výstřely, muž je po smrti

Policie v Plzni vyšetřuje od noci z pondělí na úterý případ pokusu o vraždu a následné sebevraždy. Ke konfliktu došlo mezi rodinnými příslušníky. Muž zemřel, žena skončila v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Viktor Orbán

Zázračné bohatství kolem Orbána. Nový film šokuje Maďarsko

Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.