Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policejní vyšetřování: Požár Grenfell Tower v Londýně přežilo 255 lidí, na 80 zemřelo

Policie Velké Británie
Policie Velké Británie
Foto: Filip Toužimský, EuroZprávy.cz

Londýn - Policie na základě podrobného vyšetřování červnového požáru výškového domu Grenfell Tower v Londýně uvedla, že při tragédii zemřelo přibližně 80 lidí, zatímco zhruba 255 jich z hořícího domu uprchlo či bylo zachráněno.

Po požáru úřady začaly prověřovat protipožární odolnost desítek výškových budov, žádná z nich zkouškami zcela neprošla.

Vyšetřovatelé již dříve zjistili, že hořet patrně začalo od lednice a že za rychlé rozšíření plamenů mohl nekvalitní izolační obklad, který propadl ve všech protipožárních testech. Podle BBC byly při nedávné renovaci použity levnější hliníkové panely místo nehořlavých zinkových.

„Bez ustání pracujeme na tom, abychom zjistili, kolik přesně zemřelo při požáru lidí," řekl dnes podle televize BBC Stuart Cundy z vedení londýnské policie. Šířící se teorie o počtu obětí výrazně převyšujícícím zmíněných 80 lidí podle něj nejsou pravdivé. Tento názor v minulých týdnech dali najevo někteří bývalí obyvatelé domu, ale i několik politiků.

V budově podle policie bydlelo 350 lidí, což je výrazně méně, než uváděly některé neoficiální odhady. Ty mluvily až o 500 obyvatelích. Osudovou noc 14. června nebylo podle policistů doma 14 lidí, což po odečtení zachráněných dává okolo 80 obětí.

Policie stále pátrá po přibližně desítce lidí, kteří v domě zřejmě žili, ale z různých důvodů neuposlechli výzvy, aby se po požáru přihlásili úřadům.

Britská vláda ve snaze pomoci vyšetřování požáru přislíbila, že nebude kontrolovat, zda lidé žijící v domě byli ilegálními přistěhovalci, ani zda bydleli v bytech pronajímaných načerno.

Témata:  požár výškové budovy v Londýně Velká Británie Londýn policie Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

25. dubna 2025 13:58

Josef Dvořák slaví narozeniny. Jak to vzniklo, že tak často hrál vodníky?

Dnešní oslavenec Josef Dvořák si užívá zasloužený důchod, ale mnozí z nás si pamatují doby, kdy ho byla plná obrazovka. Například i z toho důvodu, že když potřebovali vodníka do pohádky, ukázali filmaři většinou na něj. Proč to tak bylo? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy