Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO versus Rusko: Hrozí další studená válka?

Vladimir Putin, ruský prezident
Vladimir Putin, ruský prezident
Foto: kremlin.ru

Washington - NATO musí být velmi opatrné, aby ve vztahu s Ruskem nevyvolalo další studenou válku, varuje bývalý americký ministr obrany, Chuck Hagel. Jak podle něj postupovat?

Chuck Hagel pro Atlantic Council uvedl, že nový americký prezident by měl se svým ruským protějškem komunikovat a jednat. "Jinak se můžeme velmi rychle ocitnout v pokračování studené války. Aktuálně neexistuje opravdové strategické přemýšlení o situaci. Spíše vidíme taktické odrážení jednotlivých krizí," popisuje.

A varuje také před navyšováním vojenských sil NATO na východě Evropy. "Vlastně jsou zatím ty plány v pořádku, ale byl bych s tím opatrný. Může vás to zavést od situace, do které jste se nechtěli dostat. Nemyslete si, že když povoláte armátu, bude to všechno. Vždy se to vyhrotí," upozorňuje.

Podle něj je nyní třeba národní debata o roli USA ve světě a dodává, že oba hlavní kandidáti na příštího amerického prezidenta přinesou zajímavý přístup ke světové politice.

Doporučuje však, že ať už zvítězí kdokoliv, měl by začít s Putinem jednat. "Nemusí to být pěkné, ale známe ho dostatečně. Jedná s jednotlivými vůdce postupně. A než se tak opravdu stane, bude Rusko reagovat na kroky NATO," uvedl.

Dodal zároveň, že by NATO nemělo přeceňovat své síly v Sýrii. "Problémy na Blízkém východě nevyřeší NATO ani armáda. Řešení musí přijít od místních občanů. Nechceme zde zavádět západní instituce a podobně. Nebude to fungovat. Snad jsme se poučili z Iráku," doufá.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Rusko USA Vladimír Putin studená válka

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.