Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Projevy nevraživosti Britů vůči Čechům jsme zaznamenali, přiznává velvyslanec v Londýně

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Praha/Londýn - Český velvyslanec v Británii Libor Sečka tvrdí, že rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii se zatím neprojevuje v bilaterálních vztazích mezi Prahou a Londýnem. Česká ambasáda nicméně zaznamenala po loňském referendu případy nevraživosti Britů vůči českým občanům.

"Nemyslím si, že by v téhle chvíli byly nějaké jasné viditelné signály, že by dopad (brexitu na vztahy Česka s Británií) byl," řekl Sečka. S vyhodnocením ekonomických dopadů je podle něj třeba počkat na bilanci zahraničního obchodu za letošní rok.

Projevy nevraživosti Britů vůči Čechům velvyslanectví zaznamenalo, nejsilnější byly v období těsně po referendu o brexitu. "Teď si myslím, že se ta situace v zásadě uklidňuje," míní Sečka. Zdůraznil však, že v každém případě, kdy čeští diplomaté zaznamenali problémy českých občanů, obraceli se na britské úřady i politiky.

"Využívali jsme našich možností, a to jsou politická setkání s představiteli vlády, pro tlumočení jakéhosi obecnějšího poselství, že atmosféra není dobrá a že je i na nich jako na politicích, jakou atmosféru budou vytvářet. Což oni akceptovali a brali to jako velmi vážnou věc, kterou se budou zabývat," uvedl Sečka.

Velvyslanec také uvedl, že je v zájmu Česka udržet i po odchodu Británie z EU dobré vztahy mezi Prahou a Londýnem. "My nemáme zájem na nějaké velké komplikaci vztahů formou nějakých celních opatření, protože by to mohlo dopadnout na náš export, a to není žádoucí," řekl.

Nepředpokládá ale, že by někdo usiloval o takzvaný tvrdý brexit, kdy by se vztahy zcela přerušily. "Já si nemyslím, že by někdo chtěl situaci vyhrocovat. Samozřejmě se bude hrát, bude se manévrovat, ale je v zájmu obou stran nějaký kompromis najít," míní. Situaci by podle něj mohlo usnadnit i to, že Británie začíná dávat najevo připravenost přijmout přechodná období v některých oblastech, která by dala více času pro vyjednávání o sporných bodech.

Česko-britské vztahy by brexit podle Sečky narušit neměl. Česká diplomacie ale i tak hledá způsob, jak je nově naplnit, protože ani silné historické symboly, jako společný boj proti nacismu, pro budoucnost nestačí. Pro nové formy spolupráce chce česká ambasáda využít i sté výročí vzniku Československa, které připadá na příští rok.

Témata:  Brexit Velká Británie Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.