Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová je pro jadernou dohodu s KLDR jako s Íránem

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová naznačila, že by se se Severní Koreou mohla uzavřít podobná dohoda o ukončení jaderného programu jako před dvěma roky s Íránem.

 V rozhovoru v dnešním vydání německého nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung řekla, že by byla připravena účastnit se diplomatické iniciativy s cílem zastavit severokorejský jaderný a raketový program za podobných podmínek jako toho bylo dosaženo v íránském případu.

"Pokud by byla naše účast v rozhovorech žádoucí, okamžitě bych řekla 'ano'," prohlásila Merkelová.

Írán omezil svůj jaderný program výměnou za zrušení hospodářských sankcí v rámci dohody, kterou v roce 2015 podepsal s USA, Ruskem, Čínou a Británií, Francií a Německem. Podle Merkelové byla dohoda výsledkem dlouhého a trpělivého diplomatického úsilí, které nakonec přineslo své ovoce.

"Dokázala bych si představit, že by takový formát byl použit k ukončení konfliktu se Severní Koreou," sdělila Merkelová s tím, že by Evropa a zejména Německo mělo být připraveno sehrát v tom aktivní roli. Nové závody ve zbrojení, které v regionu nyní vypukly, nejsou podle ní v zájmu nikoho.

Témata:  Angela Merkelová Německo Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

22. května 2025 10:05

Nový muž po boku Evy Burešové. Bydlíme kousek od sebe, odhalila

Mužem jejího srdce je jeden jediný, ale s tanečními partnery je to u Evy Burešové složitější. Známá herečka a zpěvačka se zjevně chce objevovat na parketu i po předčasném konci ve slovenské televizní show. Musela si však najít nového tanečníka. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Donald Trump a Cyril Ramaphosa

Trump v Oválné pracovně šokoval prezidenta JAR. Pustil mu video s vymyšleným obviněním z genocidy

Prezident Spojených států Donald Trump během dnešního jednání v Bílém domě šokoval svého hosta, jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, když jej nečekaně konfrontoval s opakovanými a nepodloženými tvrzeními o údajné „genocidě bělochů“ v Jižní Africe. Setkání, které mělo být zaměřeno na obchod a nerostné suroviny, se rychle změnilo v dramatickou výměnu názorů na jeden z nejcitlivějších problémů jihoafrické společnosti.