reklama

Dave Majumdar, odborník na obranu spolupracující s The National Interest, tvrdí, že ani Japonsko nebo Spojené státy nedisponují takovými schopnostmi, aby rakety sestřelily, a to i přes obrovské investice do vzdušné obrany. Americké jednotky sice i hned odhalily severokorejskou střelu vypálenou z oblasti Sunan, která letěla východně přes Japonsko a nakonec dopadla do oceánu, ale zneškodnit ji nedokázaly.

Sestřelit takto raketu je tařka nemožné, shodují si odborníci. Patriot je určený ke sestřelení pomalejších raket krátkého doletu, THAAD zase není instalovaný v Japonsku. Systém Aegis by to možná zvládl, ale ve hře musí být splněna řada podmínek a zneškodnění rakety by mohlo i ohrozit obydlené části ostrova.

Zastánci protiraketové obrany argumentují tím, že bylo mnohem bezpečnější ji nechat dopadnout do moře než se pokoušet o sestřelení nad obydlenou oblastí, odpůrci v tom zase vidí spíše neúčinnost systému. Armádní záznamy navíc ukazují, že systém Aegis byl proti raketám středního doletu otestován pouze jednou a data jsou tak nedostačující.

Jinými slovy, pro úspěšné zneškodnění střel je potřeba předem vědět, kdy a kudy poletí. Lodě Aegis momentálně chrání pouze některé oblasti v Japonsku, jedná se o hustě obydlené pobřeží nebo klíčové vojenské základny. Podle Majumdara by navíc pokus o sestřelení, který se navíc nezdaří, mohl být obrovskou potupou pro obranný systém Spojených států a navíc by ještě více urychlil eskalaci konfliktu na Korejském poloostrově.

reklama