Washington/Tokio - Tolik rozruchu bylo kolem protiraketových deštníků, než nakonec se povedlo v Jižní Koreji nainstalovat všechny základny THAAD systému. O bezpečnost ve východní Asii se navíc stará i Patriot nebo Aegis. Bezpečnostní systémy však byly nepoužitelné během předchozích dvou severokorejských testů, kdy svým jednáním provokovali bezpečnost Japonska.
Dave Majumdar, odborník na obranu spolupracující s The National Interest, tvrdí, že ani Japonsko nebo Spojené státy nedisponují takovými schopnostmi, aby rakety sestřelily, a to i přes obrovské investice do vzdušné obrany. Americké jednotky sice i hned odhalily severokorejskou střelu vypálenou z oblasti Sunan, která letěla východně přes Japonsko a nakonec dopadla do oceánu, ale zneškodnit ji nedokázaly.
Sestřelit takto raketu je tařka nemožné, shodují si odborníci. Patriot je určený ke sestřelení pomalejších raket krátkého doletu, THAAD zase není instalovaný v Japonsku. Systém Aegis by to možná zvládl, ale ve hře musí být splněna řada podmínek a zneškodnění rakety by mohlo i ohrozit obydlené části ostrova.
Zastánci protiraketové obrany argumentují tím, že bylo mnohem bezpečnější ji nechat dopadnout do moře než se pokoušet o sestřelení nad obydlenou oblastí, odpůrci v tom zase vidí spíše neúčinnost systému. Armádní záznamy navíc ukazují, že systém Aegis byl proti raketám středního doletu otestován pouze jednou a data jsou tak nedostačující.
Jinými slovy, pro úspěšné zneškodnění střel je potřeba předem vědět, kdy a kudy poletí. Lodě Aegis momentálně chrání pouze některé oblasti v Japonsku, jedná se o hustě obydlené pobřeží nebo klíčové vojenské základny. Podle Majumdara by navíc pokus o sestřelení, který se navíc nezdaří, mohl být obrovskou potupou pro obranný systém Spojených států a navíc by ještě více urychlil eskalaci konfliktu na Korejském poloostrově.
Témata: protiraketový systém Aegis, Severní Korea, Japonsko
Související
19. prosince 2017 12:22
25. září 2017 8:48
23. srpna 2017 16:10
14. února 2017 8:40