reklama

Tillerson to uvedl krátce poté, co se setkal se zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou. Informovala o tom agentura AP. „Spojené státy si přejí novou a sjednocenou Sýrii, v jejíž vládě nebude Bašár Asad hrát žádnou roli," řekl Tillerson.

„Vláda Asadovy rodiny se chýlí ke konci a jedinou otázkou je, jak ji ukončit... Nevěříme, že Asadův režim a vláda jeho rodiny mají budoucnost," dodal. K odchodu syrského prezidenta by se podle něj mělo dospět diplomaticky.

Znesvářené strany v Sýrii ale mají různé priority. Zatímco opozice chce dohodu o předání moci a požaduje Asadův odchod, syrská vláda a její spojenci trvají na tom, že o vedení země mají rozhodnout Syřané ve volbách.

Írán, který je v konfliktu stejně jako Rusko spojencem syrské vlády, zásadní podíl na dobytí značné části území z rukou Islámského státu (IS) nemá, pokračoval Tillerson. „Írán úspěšný nebyl, ruská vláda byla úspěšnější... Nemyslím si, že by se Írán zasloužil o porážku IS," řekl Tillerson s tím, že zásadní úlohu v boji proti IS sehrály také Spojené státy.

De Mistura, který ženevská jednání o situaci v Sýrii vede od loňského roku, Radě bezpečnosti OSN oznámil, že osmé kolo rozhovorů se bude v Ženevě konat 28. listopadu. Poslední rozhovory se konaly v Ženevě v červenci a zásadní průlom nepřinesly.

Území kontrolované IS v Sýrii a v Iráku se nicméně výrazně zmenšilo vlivem ofenzivy, kterou proti této teroristické organizaci odděleně vedou arabsko-kurdské milice podporované mezinárodní leteckou koalicí pod vedením USA a syrská armáda, kterou podporuje Rusko a šíitské milice. V červenci dobyla irácká armáda hlavní baštu IS v Iráku Mosul a minulý týden se arabsko-kurdským milicím podařilo ze spárů IS dostat jejich „hlavní město" v Sýrii Rakku.

Válka v Sýrii trvá už více než šest let a vyžádala si podle AP přes 400.000 obětí. Z domovů vyhnala přes 12 milionů lidí, z toho na pět milionů uteklo do zahraničí.

reklama