Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tillerson má jasno: Budoucnost Sýrie je bez Asada

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Foto: presidentassad.net

Ženeva - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson na tiskové konferenci v Ženevě řekl, že Washington nevidí budoucnost ve vládě syrského prezidenta Bašára Asada, jehož režim se chýlí ke konci.

Tillerson to uvedl krátce poté, co se setkal se zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou. Informovala o tom agentura AP. „Spojené státy si přejí novou a sjednocenou Sýrii, v jejíž vládě nebude Bašár Asad hrát žádnou roli," řekl Tillerson.

„Vláda Asadovy rodiny se chýlí ke konci a jedinou otázkou je, jak ji ukončit... Nevěříme, že Asadův režim a vláda jeho rodiny mají budoucnost," dodal. K odchodu syrského prezidenta by se podle něj mělo dospět diplomaticky.

Znesvářené strany v Sýrii ale mají různé priority. Zatímco opozice chce dohodu o předání moci a požaduje Asadův odchod, syrská vláda a její spojenci trvají na tom, že o vedení země mají rozhodnout Syřané ve volbách.

Írán, který je v konfliktu stejně jako Rusko spojencem syrské vlády, zásadní podíl na dobytí značné části území z rukou Islámského státu (IS) nemá, pokračoval Tillerson. „Írán úspěšný nebyl, ruská vláda byla úspěšnější... Nemyslím si, že by se Írán zasloužil o porážku IS," řekl Tillerson s tím, že zásadní úlohu v boji proti IS sehrály také Spojené státy.

De Mistura, který ženevská jednání o situaci v Sýrii vede od loňského roku, Radě bezpečnosti OSN oznámil, že osmé kolo rozhovorů se bude v Ženevě konat 28. listopadu. Poslední rozhovory se konaly v Ženevě v červenci a zásadní průlom nepřinesly.

Území kontrolované IS v Sýrii a v Iráku se nicméně výrazně zmenšilo vlivem ofenzivy, kterou proti této teroristické organizaci odděleně vedou arabsko-kurdské milice podporované mezinárodní leteckou koalicí pod vedením USA a syrská armáda, kterou podporuje Rusko a šíitské milice. V červenci dobyla irácká armáda hlavní baštu IS v Iráku Mosul a minulý týden se arabsko-kurdským milicím podařilo ze spárů IS dostat jejich „hlavní město" v Sýrii Rakku.

Válka v Sýrii trvá už více než šest let a vyžádala si podle AP přes 400.000 obětí. Z domovů vyhnala přes 12 milionů lidí, z toho na pět milionů uteklo do zahraničí.

Témata:  Sýrie Bašár Asad Rex Tillerson USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 15:55

Patrik Hartl prozradil, jak se dostal do StarDance. Co mu řekli doktoři?

StarDance pokračuje v sobotu dalším přímým přenosem. I když už se pětkrát vyřazovalo, takže v soutěži zůstává přesně polovina účastníků, je stále jedním z nich Patrik Hartl. Jak se vůbec stalo, že ho vídáme na televizním parketu? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimír Putin

Putin varuje před třetí světovou. Útokem hrozí i dalším zemím

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.