Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Moskvě uctili památku obětí stalinského teroru, přidala se i Praha

Stalin, Josif
Stalin, Josif
Foto: INT

Moskva - Několik stovek lidí se dnes v Moskvě zúčastnilo již tradičního uctění památky obětí stalinistických represí. Akce se podle agentury TASS zúčastnila i ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová.

Při akci, kterou každý rok pořádá nevládní hnutí Memorial, se opět četla jména tisíců osob popravených v letech takzvaného velkého teroru 1937 a 1938. Letos ji doprovázela výzva k osvobození uvězněného historika Jurije Dmitrijeva, který je specialistou na toto tragické období ruských dějin.

I letos se v Moskvě účastníci během shromáždění "Návrat jmen" v předčítání dobrovolně střídali celý den. Opět se sešli na náměstí Lubjanka u sídla tajné služby FSB (následníka bývalé obávané KGB), v parčíku u "soloveckého kamene".

Tento žulový balvan symbolicky pochází ze Soloveckých ostrovů, kde byl založen první z nechvalně proslulých vězeňských táborů, gulagů. Během politických represí bylo v roce 1937 jen v Moskvě zastřeleno přes 30.000 lidí.

Letos se poprvé do předčítání zapojila i Praha. Asi dvě desítky lidí se dnes odpoledne sešly u památníku obětem totality na Újezdě. Podle odhadů historiků v Sovětském svazu našlo smrt asi 1300 Čechoslováků, režim jich perzekvoval kolem 20.000.

Témata:  Josif Stalin Moskva Rusko

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.