Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Ugandě se podařilo zabránit katastrofě, zastavili šíření smrtelného viru marburg

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Kampala - V Ugandě se podařilo zastavit šíření smrtelného viru marburg, který je prudce nakažlivý. Nemoc podobná ebole propukla v říjnu na východě země při hranicích s Keňou, zemřeli na ni tři lidé.

Za posledních deset let jde o pátý výskyt viru v Ugandě. Ugandští zdravotníci zkontrolovali 316 Uganďanů a Keňanů, kteří byli v kontaktu s oběťmi. Přenos choroby ale nezjistili, oznámila dnes WHO.

Marburg vyvolává krvácivé horečky a způsobem šíření i vysokým procentem úmrtnosti je podobný ebole. Přenáší se kontaktem s tělními tekutinami nakaženého a neexistuje proti němu očkování ani lék.

Virus byl objeven v roce 1967 v laboratoři farmaceutické firmy v německém městě Marburg. Dostal se tam v krvi pokusných opic z Afriky.

Témata:  Uganda nemoc WHO

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.