Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Novém Zélandu objevili pozůstatky prehistorického tučňáka. Byl větší než člověk

Nový Zéland
Nový Zéland
Foto: Tākuta / Edward Hyde

Wellington - Paleontologové objevili fosílii pradávného tučňáka. Žil na Novém Zélandu před 50 až 60 miliony let, měřilo zhruba 1,77 metrů a vážilo metrák. Největší žijící druh těchto nelétavých mořských ptáků dosahuje výšky zhruba 1,2 metru a váží přibližně 40 kilo.

Prehistorický pták, kterého vědci pojmenovali Kumimanu biceae podle bájného stvoření z maorského folklóru a podle maorského výrazu pro ptáka, je druhým nejstarším druhem tučňáka na světě. Ten nejstarší, také původem z Nového Zélandu, žil před 61 miliony let.

Lebka sice objevena nebyla, fosílie nicméně ukazují, že zvíře mělo mnohem delší zobák než jeho žijící příbuzní, což bylo velmi užitečné při lovu ryb. "Nebyl by to typ ptáka, kterého by někdo mohl chytit živého. Byl mnohem silnější než člověk," řekl kurátor výstavy obratlovců v novozélandském národním muzeu ve Wellingtonu Alan Tennyson.

U pradávných tučňáků se již vyvinuly typické rysy těchto ptáků jako například křídla v podobě ploutví a vzpřímený postoj. Na rozdíl od svých současných příbuzných však měli spíše hnědé zbarvení.

Tučňák Kumimanu žil mnohem dříve než Antarktida zamrzla. Na kontinentu stejně jako na Novém Zélandu bylo tehdy subtropické podnebí. "To, že tučňáci žijí jen ve velmi chladném prostředí jako například v Antarktidě, je běžným mýtem... Tučňák galapážský žije na rovníku a mnoho fosílií ukazuje, že i jejich předci žili v teplých mořích," dodal Tennyson.

Témata:  Nový Zéland zvířata pravěk

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 13:08

Tohle se nečekalo. Anna Slováčková a moment, který chce zažít každý umělec

Anna Slováčková bojuje se zákeřnou rakovinou, ale zároveň se snaží pokračovat i v normálním osobním i pracovním životě. Jejím posledním počinem v hudební kariéře je duet s rapperem Lipem. Právě on nyní prozradil, jak se písničce daří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy