Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Slovinsku stávkovali učitelé, vadí jim nízké mzdy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Lublaň - Většina slovinských škol dnes byla zavřená v důsledku jednodenní stávky zhruba 40.000 učitelů, kteří požadují zvýšení platů o deset procent.

Informovala o tom agentura Reuters. V pondělí za zvýšení mezd stávkovali policisté a v úterý se konala dvouhodinová stávka zdravotních sester. Letos jde už o několikátý podobný protest, minulý měsíc ve Slovinsku kvůli nízkým platům stávkovalo 30.000 zaměstnanců veřejných služeb.

V centru Lublaně se sešlo na protestním shromáždění asi 20.000 učitelů. Mnoho z nich drželo transparenty kritizující vládu a pomalý ekonomický růst. Hněv protestujících směřoval zejména na Borise Koprivnikara, který je ministrem veřejné správy a hlavním vládním vyjednávačem pro komunikaci s odbory, ale nyní je na pracovní návštěvě v Dubaji.

"Nemohu žít jen z lásky ke svému zaměstnání", stálo na jednom z transparentu. "Chceme vyšší platy, naše mzdy jsou nízké, přestože pracujeme hodně a svou práci děláme dobře," řekl středoškolský učitel matematiky Marko Basej, který se zúčastnil protestu v hlavním městě.

Témata:  Slovinsko učitelé stávka školství

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.