Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN nakonec rezoluci o příměří v Sýrii schválila

OSN
OSN
Foto: Pixabay

New York/Damašek - Rada bezpečnosti OSN dnes schválila rezoluci požadující příměří v Sýrii. Začít má bezodkladně a trvat má nejméně 30 dní.

Cílem rezoluce, pro niž hlasovalo všech 15 členů Rady bezpečnosti OSN, je umožnit humanitární pomoc pro civilisty a evakuaci zraněných a nemocných z obléhaných oblastí. Syrská armáda ale i dnes bombardovala oblast východní Ghúty u Damašku, kde podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zaznamenali její pozorovatelé nálety i několik minut po hlasování Rady bezpečnosti.

Přitom právě katastrofální situace ve východní Ghútě, kterou ovládají povstalci, byla impulzem k nynější rezoluci o příměří. Vládní jednotky zintenzivnily bombardování oblasti začátkem tohoto měsíce a jen za poslední týden tam podle SOHR zemřelo na 500 civilistů, včetně 120 dětí. V obležení vládních jednotek tam žije na 400.000 lidí.

Ruský zástupce při OSN Vasilij Něbenzja podle agentury Reuters řekl, že dosáhnout okamžitého příměří v Sýrii nelze, jestliže mezi znepřátelenými stranami nebudou uzavřeny "konkrétní dohody". Americká velvyslankyně Nikki Haleyová uvedla, že Spojené státy chtějí vidět příměří okamžitě. Zároveň Moskvu pokárala za to, že podle ní rozhodnutí OSN zdržuje a vyjádřila obavy, zda bude příměří respektovat syrská vláda.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Sýrie

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.