Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministři z Francie, Německa a VB se sejdou s Mogheriniovou kvůli Íránu

Federica Mogherini
Federica Mogherini
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Brusel - Ministry zahraničí Francie, Německa a Velké Británie pozvala na úterý do Bruselu šéfka unijní diplomacie Federica Mogherinová.

Hovořit mají o důsledcích rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od jaderné dohody s Íránem. Evropané budou nejprve hovořit mezi sebou, následně se setkají také se svým íránským kolegou Mohammadem Džavádem Zarífem. O přípravě schůzky dnes informovala unijní diplomacie.

EU opakovaně zdůrazňuje, že rozhodnutí americké administrativy lituje a že dohoda je funkční. Věc, dojednanou po 12 letech diplomatických snah v roce 2015, pokládá Evropa za zásadní pro bezpečnost regionu i světa a hodlá ji nadále prosazovat za podmínky, že se jí bude řídit i Teherán. Podobný postoj daly už bezprostředně po Trumpově oznámení najevo také Paříž, Londýn a Berlín. Trojice evropských zemí je pod dohodou podepsána.

Den před bruselskou schůzkou bude Zaríf jednat také v Moskvě, která je rovněž signatářem dohody.

Témata:  Federica Mogherini Francie Velká Británie diplomacie jaderná dohoda s Íránem

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.