Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda v Sýrii předložila seznam kandidátů do ústavního výboru

Sýrie
Sýrie
Foto: Pixabay

Ženeva - Syrská vláda předložila OSN seznam kandidátů na členy ústavního výboru, který bude mít na starosti změnu syrské ústavy. Informoval o tom dnes zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Vytvoření výboru bylo schváleno na lednové mírové konferenci v Soči. Nyní je na de Misturovi, aby zvolil jeho členy.

Zmocněncův mluvčí uvedl, že OSN syrský seznam pečlivě studuje, žádný další komentář neposkytl. Jak poznamenala agentura Reuters, de Mistura již v minulosti prohlásil, že vybere asi 50 lidí, mezi kterými budou stoupenci vlády, zástupci opozice i nezávislí odborníci.

Představitelé hlavní opoziční vyjednávací skupiny souhlasili s tím, že budou s de Misturou spolupracovat, jestliže výbor vznikne pod záštitou OSN. Vláda prezidenta Bašára Asada nejprve s plánem souhlasila, následně se ale do práce výboru odmítla zapojit. Nyní Damašek podle všeho opět změnil názor, a to nedlouho poté, co se setkali syrský prezident Bašár Asad a jeho hlavní spojenec, ruský vůdce Vladimir Putin, uvedl Reuters.

Rada bezpečnosti OSN, ve které zasedá Rusko i Spojené státy, dala de Misturovi mandát k dosažení dohody o nové syrské vládě, o nových volbách a o celkové reformě vládnutí. Devět kol mírových rozhovorů pod záštitou OSN za poslední čtyři roky ale nepřineslo žádný posun.

Válka, kterou zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si už vyžádalo přes 340.000 obětí na životech a přinutilo miliony lidí opustit domovy.

Témata:  Sýrie Bašár Asad OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 19:01

Rakovina mízních uzlin. V čem je nemoc, kterou trpěl Jiří Bartoška, zákeřná?

Rakovina mízních uzlin, odborně nazývaná lymfom, patří mezi závažná onkologická onemocnění, která postihují lymfatický systém – klíčovou součást lidské imunity. Tato nemoc je zákeřná především tím, jak nenápadně a tiše se může rozvíjet, často bez výraznějších příznaků, a přesto zasáhnout celý organismus. A právě tato její vlastnost bývá osudná – lidé se k lékaři dostávají až ve chvíli, kdy už je nádor v pokročilém stádiu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy