Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Třetina dětí v Británie se narodí imigrantům. statistikám dominují Polky

Děti
Děti
Foto: Pixabay

Londýn - Skoro 30 procent dětí se loni v Británii narodilo matkám nepocházejícím ze Spojeného království. To je nejvíce od roku 1969, odkdy se tyto statistiky vedou.

První místo mezi matkami-migrantkami opět obsadily Polky, Poláci jako otcové skončili na druhé příčce. V Británii žije přes milion Poláků.

Loni Britky porodily 486.417 dětí, dalších 192.651 pak matky nepocházející z ostrovů. "V této kategorii vedou Polky, představující 10,8 procenta zahraničních matek dětí narozených v království. Polky porodily 20.779 dětí," uvedla polská zpravodajská televize TVN 24.

"Od vstupu Polska do Evropské unie v roce 2004 emigrantky od Visly postupně stoupaly po příčkách tohoto žebříčku. V roce 2007 poskočily na třetí místo, v roce 2008 na druhé a v roce 2010 na nejvyšší příčku, na kterém jsou dodnes," zdůraznila.

Polky žijící v Británii rodí v průměru více dětí než jejich krajanky ve vlasti. Podle údajů z počátku této dekády v Polsku na jednu ženu ve věku od 15 do 49 let v průměru připadalo 1,4 dítěte, zatímco v Británii 2,5 dítěte na jednu Polku. 

V přehledu údajů o zahraničních matkách v britských porodnicích za Polkami následovaly Pákistánky a Rumunky.

Témata:  Velká Británie porodnost Polsko děti

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.