Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nové dělení Evropy? Část států se bouří, chce si jít po svém

Albánie
Albánie
Foto: Pixabay

Drač - Balkánské státy budou usilovat o vytvoření společné ekonomické zóny. Zástupci vlád šesti zemí se na tom dnes dohodli při schůzce v Albánii. Jednání se zúčastnil také komisař EU pro rozšíření Johannes Hahn.

Schůzky se mělo původně účastnit šest premiérů, nakonec přijeli jen šéfové vlád Albánie, Kosova a Černé Hory. Premiéři Bosny a Srbska za sebe poslali zástupce a jejich makedonský kolega nedorazil kvůli špatnému počasí na letišti. Zúčastnit se chtěl i bulharský premiér Bojko Borisov. Cestu však zrušil kvůli dnešnímu státnímu smutku.

Albánský premiér Edi Rama podle agentury AP na schůzce "ocenil politickou vůli a spolupráci v regionu na různých úrovních". Zároveň ale vyjádřil politování nad tím, že tuto politickou vůli a spolupráci "nedoprovází stejná úroveň spolupráce hospodářské".

Eurokomisař Hahn mimo jiné poukázal na potřebu "podpořit region jako značku turismu, zemědělství a dalšího zlepšování energetického sektoru, kde je ještě nevyužitý potenciál".

Setkání se zúčastnil i prezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Suma Chakrabarti, který slíbil zintenzivnění investic v regionu. EBRD chce v květnu 2019 uspořádat v Sarajevu západobalkánský summit.

Témata:  Edi Rama Albánie Kosovo

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.