Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyznamenání pro Kuciaka a Galiziovou: Zavraždění novináři dostanou v Německu cenu

Noviny, ilutrační foto
Noviny, ilutrační foto
Foto: Pixabay

Dva zavraždění novináři, Slovák Ján Kuciak a Malťanka Daphne Caruanová Galiziová, dostanou posmrtně letošní německé mediální ocenění Zlatá Viktorie v kategorii svoboda tisku. Podle agentury DPA rodiny obou žurnalistů převezmou ocenění 5. listopadu během slavnostního večera Svazu německých vydavatelů časopisů (VDZ) v Berlíně.

Kuciak, jenž byl zastřelen i se svou přítelkyní letos v únoru, se mimo jiné pokoušel odhalit propojení politiků a mafie. Naposledy pracoval na článku o podvodech italských podnikatelů na východním Slovensku, zejména s dotacemi a DPH.

Maltská novinářka Caruanová Galiziová psala o korupci a byznysu s udělováním maltského občanství. Zemřela při explozi bomby nastražené v automobilu loni v říjnu.

"Ochrana a obrana svobody tisku a mínění patří mezi nejdůležitější cíle německých vydavatelů časopisů," uvedl VDZ. Časopisecké sdružení oznámilo, že laudatio při předávání cen pronese publicistka Düzen Tekkalová. Ve stejný den budou uděleny i další ceny, "čestnou Viktorii" obdrží německá kancléřka Angela Merkelová.

Témata:  novináři Německo Ján Kuciak média

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.