Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dobrá zpráva z Paříže: Katedrála Notre-Dame je téměř zachráněná, oznámil ministr

Požár katedrály Notre-Dame
Požár katedrály Notre-Dame
Foto: Twitter

Většinu částí pařížské katedrály Notre-Dame, u kterých po požáru z počátku tohoto týdne hrozilo zřícení, se podařilo zabezpečit, a chrám je tak téměř zachráněn. V sobotu večer to řekl francouzský ministr kultury Franck Riester.

Podle ministryně pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinové hodlá prezident Emmanuel Macron členských zemím Evropské unie navrhnout vytvoření mechanismu spolupráce při záchraně evropského kulturního dědictví v ohrožení.

"Katedrála Notre-Dame je dnes téměř zachráněná, neboť všechna citlivá místa, která zůstávala... všechna tato místa byla zabezpečena, stabilizována," uvedl Riester. Několik citlivých míst podle něj nicméně stále zůstává na klenbách. Pokračují proto práce na odstranění trosek střechy a krovu, která stále zatěžují klenební systém. Až budou tyto práce dokončeny, bude podle Riestera možné říct, "že pařížský chrám Notre-Dame je zachráněn".

Riester hovořil o stavu Chrámu Matky Boží v centru francouzské metropole na charitativním koncertu, který se v sobotu večer uskutečnil ve dvoraně Invalidovny. Podle moderátora večera Stéphana Berna přispělo na obnovu katedrály po požáru zhruba 300.000 drobných dárců. "Celkem to činí téměř 20 milionů eur (514 milionů korun)," řekl. Celkem více než miliardu eur na obnovu ikonické stavby už dříve přislíbily i velké společnosti.

Podle ministryně pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinové, která poskytla rozhovor dnešnímu vydání listu Le Journal du Dimanche, vyzval prezident Emmanuel Macron v reakci na požár Notre-Dame své kolegy ze zemí Evropské unie, aby se vytvořil "mechanismus spolupráce na pomoc evropskému kulturnímu dědictví v ohrožení". Jeho cílem by mělo být sdílet zkušenosti a znalosti o záchraně památek.

Pro případ katastrofy, která by v budoucnu v některé zemí EU postihla některou z památek, by podle de Montchalinové mohla být připravena "síť odborníků", kteří by dokázali rychle pomoci. O vytvoření mechanismu chtějí Francouzi se zástupci zemí EU debatovat na setkání 3. května.

Katedrála Notre-Dame začala hořet v pondělí večer. Než se požár podařilo v úterý uhasit, shořela střecha, krov a plameny zničily i špičatou věžičku nad chrámovou lodí, takzvaný sanktusník. Odborníci nyní prověřují, nakolik vysoké teploty při požáru poničily vápencové kvádry, ze kterých je památka postavena.

Příčina neštěstí zatím není známa, vyšetřovatelé se ale domnívají, že požár mohla způsobit závada na elektrickém zařízení.

Témata:  požár katedrály Notre-Dame Francie Paříž katedrála Notre-Dame

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.