Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Případ, který otřásl Amerikou. Rodiče pocítili, co se stane, když nenechají očkovat své dítě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Čtyřletý Američan Leon Sidari náhle zemřel kvůli chřipce pouhé dva dny poté, co se začaly projevovat její první příznaky. Podle lékařů přitom stačilo rutinní očkování a malý chlapec by nadále žil. Rodičů, kteří odmítají očkování svých dětí, přitom nadále přibývá.

Leonova Matka Laura popisuje, že prvotní příznaky chřipky byly naprosto běžné. Leona bolela hlava i další části těla a měl horečku. Už za pár hodin měl ale čtyřletý chlapec velké dýchací obtíže a tak jej matka rychle odvezla do nemocnice. Tam mu lékaři diagnostikovali kromě chřipky ještě zápal plic.

„V nemocnici přišel moment, kdy můj mozek pochopil, že syn umírá, ale srdce se tomu bránilo,“ popisuje Laura nejhorší chvíle svého života. Sidariová teď prosí lidi, aby své děti nechali očkovat při první možné příležitosti.

Očkování přitom poslední dobou stále častěji provází různé mýty a dezinformace. Rodiče se mnohdy domnívají, že když nenechají očkovat své dítě, rozhodují pouze o vlastním osudu. Neočkované děti ale ohrožují i zdraví dětí, které jsou na vakcinaci moc malé, což vede k epidemiím nejrůznějších nemocí.

Právě věk představuje zásadní překážku. Většina rodičů nadále dává na doporučení lékařů a nechává své děti očkovat, některé vakcíny se však podávají až při dosažení určitého věku. To může vést, podobně jako v případě rodiny Sidariových, až k tragickým následkům.

Jedním z mála smysluplných důvodů, proč se vakcinaci vyhnout, je slabý imunitní systém, očkování by takovým lidem stejně nemuselo pomoct. U některých dětí pak hrozí i nežádoucí, až život ohrožující alergické reakce. V takových případech jsou lidé od očkování osvobozeni.

Jinak jsou však vakcíny vysoce efektivní, třeba očkování proti spalničkám funguje v 99 % případů. Přesto v poslední době počet nakažených tímto virovým infekčním onemocněním dramaticky stoupá. Mohou za to právě odpůrci očkování, kteří vystavují nejen sebe a svoje děti nepřiměřenému riziku. Příběh rodiny Sidariových mluví za vše.

Témata:  lidé lékaři očkování děti

Související

Aktuálně se děje

27. března 2025 19:29

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Zavádí speciální opatření na hranicích

V Česku se od čtvrtka přistoupilo k dalším opatřením v souvislosti se šířením slintavky a kulhavky v sousedních zemích. Rozhodlo se o omezení vjezdu nákladních vozidel přepravujících zvířata a živočišné produkty ze Slovenska. Informovaloo tom ministerstvo dopravy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru.