Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po třiceti letech se na Novém Zélandu objeví americká válečná loď. Námořní roztržka je u konce

USS Truxtun (DDG-103)
USS Truxtun (DDG-103)
Foto: U.S. NAVY

Auckland - V novozélandské metropoli k závěru roku 2016 zakotví americká válečná loď, první po třiceti letech. To by naznačovalo, že se dlouholetá námořní roztržka mezi USA a Novým Zélandem blíží ke konci.

"S velkým potěšením a poctou přijímají Spojené státy pozvání k účasti lodě (amerického námořnictva) na listopadových oslavách 75. výročí královského námořnictva Nového Zélandu," prohlásil v Aucklandu viceprezident USA Joe Biden. "Bude to další důkaz naší úzké spolupráce," dodal podle agentury AFP.

Spojené státy a Nový Zéland byly pevnými spojenci během druhé světové války. Jejich vztahy se zhoršily v období takzvané studené války, když Wellington v roce 1984 prohlásil Nový Zéland nejaderným státem.

V roce 1986 tento ostrovní stát zakázal vplouvat do svých teritoriálních vod plavidlům s jaderným pohonem nebo jadernou výzbrojí. To byl problém pro USA, které nepotvrzují, ale ani nepopírají jaderné kapacity svých plavidel. Washington v odvetě reagoval zákazem přístupu novozélandského námořnictva do amerických přístavů.

Novozélandský premiér John Key uvedl, že obě země našly způsob, jak problém vyřešit při vzájemném respektování svých stanovisek. "Není to vítězství jedné strany, ani porážka druhé. Ten problém je vyřešen a už je minulostí," řekl.

Témata:  Nový Zéland U.S. Navy Joe Biden

Související

Aktuálně se děje

12:12

Jan Kraus prozradil, co mu lidé psali v začátcích talk show. Nebylo to hezké

Dvacet let moderuje Jan Kraus na některé z českých televizních stanic svou talk show, která je stále populární. Spousta lidí si ostatně pustila i výroční epizodu, kde se moderátor zpovídal ze svých dojmů ve společnosti hvězdných hostů. Kraus dokonce zavzpomínal na nevybíravé reakce lidí během jeho začátků. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy