Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po třiceti letech se na Novém Zélandu objeví americká válečná loď. Námořní roztržka je u konce

USS Truxtun (DDG-103)
USS Truxtun (DDG-103)
Foto: U.S. NAVY

Auckland - V novozélandské metropoli k závěru roku 2016 zakotví americká válečná loď, první po třiceti letech. To by naznačovalo, že se dlouholetá námořní roztržka mezi USA a Novým Zélandem blíží ke konci.

"S velkým potěšením a poctou přijímají Spojené státy pozvání k účasti lodě (amerického námořnictva) na listopadových oslavách 75. výročí královského námořnictva Nového Zélandu," prohlásil v Aucklandu viceprezident USA Joe Biden. "Bude to další důkaz naší úzké spolupráce," dodal podle agentury AFP.

Spojené státy a Nový Zéland byly pevnými spojenci během druhé světové války. Jejich vztahy se zhoršily v období takzvané studené války, když Wellington v roce 1984 prohlásil Nový Zéland nejaderným státem.

V roce 1986 tento ostrovní stát zakázal vplouvat do svých teritoriálních vod plavidlům s jaderným pohonem nebo jadernou výzbrojí. To byl problém pro USA, které nepotvrzují, ale ani nepopírají jaderné kapacity svých plavidel. Washington v odvetě reagoval zákazem přístupu novozélandského námořnictva do amerických přístavů.

Novozélandský premiér John Key uvedl, že obě země našly způsob, jak problém vyřešit při vzájemném respektování svých stanovisek. "Není to vítězství jedné strany, ani porážka druhé. Ten problém je vyřešen a už je minulostí," řekl.

Témata:  Nový Zéland U.S. Navy Joe Biden

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 21:41

Hamás ukázal rukojmího na videu. Zmocnil se ho na festivalu

Teroristé z palestinského hnutí Hamás ve středu zveřejnili video s jedním z rukojmích. Podle médií jde o izraelsko-amerického mladíka, kterého se militanti zmocnili na festivalu. V rámci války v Gaze má brzy následovat další fáze - izraelská ofenziva do Rafáhu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy