Podle viceguvernéra provincie Džauzdžán jednotky afghánské armády a místní úředníci prchli na šibirchanské letiště. Agentura DPA uvádí, že Tálibán obsadil sídlo policejního velitelství, věznici a sídlo guvernéra.

Šibirchan leží na důležité silnici spojující západ a východ země. Město se 130.000 obyvateli je považováno za bránu do severních a severovýchodních oblastí Afghánistánu. Silné mocenské pozice si zde udržuje bývalý viceprezident Rašíd Dóstum. Milice vedené tímto kontroverzním etnickým Uzbekem bojovaly za občanské války v 90. letech proti Tálibánu v rámci takzvané Severní aliance. I současných bojů se účastnily Dóstumovy milice, velel jim jeho syn.

Tálibán začal postupovat afghánským územím s nečekanou rychlostí od doby, co se vojáci Spojených států a NATO začali koncem dubna ze země stahovat. Islamistické hnutí, které v letech 1996 až 2001 reálně vládlo nad třemi čtvrtinami země, má nyní pod kontrolou více než polovinu ze 421 okresů a okresních středisek.

Mnoho jich sice leží v odlehlých oblastech, ale některé z nich mají vysoce strategický význam a poskytují Tálibánu kontrolu nad lukrativními hraničními přechody s Íránem, Tádžikistánem a Pákistánem.