Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Afghánistán se hroutí? Tálibán se zmocnil druhé provinční metropole

Afghanistán
Afghanistán
Foto: Pixabay

Do rukou islamistického hnutí Tálibán padlo město Šibirchan, metropole provincie Džauzdžán na severu země. Informují o tom agentury AFP a DPA. Jde o druhé provinční správní středisko, které radikálové ovládli. V pátek se prakticky bez boje zmocnili metropole provincie Nimrúz, města Zarandž.

Podle viceguvernéra provincie Džauzdžán jednotky afghánské armády a místní úředníci prchli na šibirchanské letiště. Agentura DPA uvádí, že Tálibán obsadil sídlo policejního velitelství, věznici a sídlo guvernéra.

Šibirchan leží na důležité silnici spojující západ a východ země. Město se 130.000 obyvateli je považováno za bránu do severních a severovýchodních oblastí Afghánistánu. Silné mocenské pozice si zde udržuje bývalý viceprezident Rašíd Dóstum. Milice vedené tímto kontroverzním etnickým Uzbekem bojovaly za občanské války v 90. letech proti Tálibánu v rámci takzvané Severní aliance. I současných bojů se účastnily Dóstumovy milice, velel jim jeho syn.

Tálibán začal postupovat afghánským územím s nečekanou rychlostí od doby, co se vojáci Spojených států a NATO začali koncem dubna ze země stahovat. Islamistické hnutí, které v letech 1996 až 2001 reálně vládlo nad třemi čtvrtinami země, má nyní pod kontrolou více než polovinu ze 421 okresů a okresních středisek.

Mnoho jich sice leží v odlehlých oblastech, ale některé z nich mají vysoce strategický význam a poskytují Tálibánu kontrolu nad lukrativními hraničními přechody s Íránem, Tádžikistánem a Pákistánem.

Témata:  Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 12:57

GIBS obvinila policisty kvůli únorovému incidentu před barem v Praze

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy