reklama

UNHCR odhaduje, že v současnosti je v Libyi 42.000 afrických uprchlíků, z toho je 4700 v zadržovacích centrech. Rwandská vláda uvedla, že je připravena dočasně přijmout až 30.000 Afričanů, ale pouze ve skupinách po 500 lidech, aby země nebyla přílivem nových obyvatel zahlcena.

První skupinu 500 uprchlíků ze zemí Afrického rohu úřady evakuují v následujících týdnech. Migranti budou dočasně ubytováni v tranzitním středisku ve Rwandě a následně přemístěni do jiných zemí. Pokud budou mít zájem, mohou se vrátit i do své vlasti. Někteří uprchlíci mohou podle rwandských úřadů zůstat i ve Rwandě.

Snahu o přesun afrických uprchlíků z Libye ještě umocnil červencový nálet na jedno ze zadržovacích středisek poblíž metropole Tripolis, při kterém zemřelo 50 migrantů.

Libye je nejčastější výchozí zemí pro lodě s migranty, kteří se často na nedostačujících plavidlech snaží dostat do Evropy. Nebezpečným cestám se snaží zabránit jak pobřežní stráž, tak Evropská unie. Podle ochránců lidských práv se tím ale běženci dostávají do rukou nebezpečných ozbrojených skupin nebo zůstávají ve špinavých zadržovacích centrech. Podmínky v některých z nich nedávno přirovnal UNHCR k mučení.

Německá humanitární loď charitativní organizace Resqship dnes zachránila 34 migrantů včetně šesti žen a jednoho malého dítěte z gumové lodi z rozbitým motorem. Migranty během bouře úspěšně předala větší humanitární lodi Ocean Viking, napsal zpravodaj agentury AP, který je na palubě plavidla.

Loď Ocean Viking plující pod norskou vlajkou a provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée momentálně na palubě hostí přes 80 migrantů, 50 jich zachránila o víkendu. Osud zachráněných migrantů je nejasný, středomořské státy je dlouhodobě odmítají přijímat, humanitární organizace je zase nechtějí vracet zpět do Libye.

Loading...

3 komentáře (Poslední 13.09. 13:05) Napište svůj názor

reklama