Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Afrika na nohou. Přesouvají se tisíce uprchlíků

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Tisíce afrických uprchlíků z libyjských zadržovacích středisek se přesunou do Rwandy. Dnes se na tom dohodli zástupci Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Rwandy a Africké unie, uvedla agentura AFP. Německé humanitární plavidlo dnes zároveň předalo záchranné lodi Ocean Viking 34 migrantů, které posádka zachránila poblíž libyjského pobřeží.

UNHCR odhaduje, že v současnosti je v Libyi 42.000 afrických uprchlíků, z toho je 4700 v zadržovacích centrech. Rwandská vláda uvedla, že je připravena dočasně přijmout až 30.000 Afričanů, ale pouze ve skupinách po 500 lidech, aby země nebyla přílivem nových obyvatel zahlcena.

První skupinu 500 uprchlíků ze zemí Afrického rohu úřady evakuují v následujících týdnech. Migranti budou dočasně ubytováni v tranzitním středisku ve Rwandě a následně přemístěni do jiných zemí. Pokud budou mít zájem, mohou se vrátit i do své vlasti. Někteří uprchlíci mohou podle rwandských úřadů zůstat i ve Rwandě.

Snahu o přesun afrických uprchlíků z Libye ještě umocnil červencový nálet na jedno ze zadržovacích středisek poblíž metropole Tripolis, při kterém zemřelo 50 migrantů.

Libye je nejčastější výchozí zemí pro lodě s migranty, kteří se často na nedostačujících plavidlech snaží dostat do Evropy. Nebezpečným cestám se snaží zabránit jak pobřežní stráž, tak Evropská unie. Podle ochránců lidských práv se tím ale běženci dostávají do rukou nebezpečných ozbrojených skupin nebo zůstávají ve špinavých zadržovacích centrech. Podmínky v některých z nich nedávno přirovnal UNHCR k mučení.

Německá humanitární loď charitativní organizace Resqship dnes zachránila 34 migrantů včetně šesti žen a jednoho malého dítěte z gumové lodi z rozbitým motorem. Migranty během bouře úspěšně předala větší humanitární lodi Ocean Viking, napsal zpravodaj agentury AP, který je na palubě plavidla.

Loď Ocean Viking plující pod norskou vlajkou a provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée momentálně na palubě hostí přes 80 migrantů, 50 jich zachránila o víkendu. Osud zachráněných migrantů je nejasný, středomořské státy je dlouhodobě odmítají přijímat, humanitární organizace je zase nechtějí vracet zpět do Libye.

Témata:  Rwanda uprchlíci Libye UNHCR migrace

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.