Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Austin se chce vyhnout konfliktu mezi USA a Čínou

Lloyd Austin
Lloyd Austin
Foto: U. S. Central Command

Dialog mezi Spojenými státy a Čínou je "nezbytný" roto, aby se zabránilo přešlapům, které by mohly vést ke konfliktu. Americký ministr obrany Lloyd Austin to podle CNN řekl v Singapuru na výroční mezinárodní bezpečnostní konferenci známé jako Dialog Shangri-La.

"Otevřené komunikační linky s Čínskou lidovou republikou jsou podle Spojených států nezbytné - zejména mezi našimi ministerstvy obrany a vojenskými veliteli," řekl Austin. "Čím více diskutujeme, tím více se můžeme vyhnout nedorozuměním a přešlapům, které by mohly vést ke krizi nebo konfliktu," dodal.

Austin také vyjádřil "hluboké znepokojení nad tím, že Čína není ochotna se vážněji zapojit do zlepšených mechanismů krizového řízení mezi našimi dvěma armádami", ale vyjádřil naději, že se to brzy změní.

Kritizoval také čínskou armádu, jejíž letadla provedla znepokojivý počet riskantních manévrů proti americkým a spojeneckým letadlům oprávněně v mezinárodním vzdušném prostoru.

USA jsou přitom připraveny na dialog o jaderných zbraních s Ruskem i Čínou, řekl v pátek bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan. Americké ozbrojené síly se podle něj nehodlají zapojovat do závodů ve zbrojení, k odstrašení stačí nynější arzenál.

"Vstupujeme do nové éry, která si vyžaduje nové strategie a řešení k dosažení cílů, které jsme vždy měli: zabránit závodům ve zbrojím, snížit eskalace a zajistit bezpečí našim lidem a lidem po celém světě před jadernými hrozbami," řekl Sullivan podle CNN na dnešním setkání Arms Contol Association. 

Čína sice rozšiřuje svůj jaderný arzenál, podle poradce se ale Washington nemusí pouštět do závodů s Pekingem. "Spojené státy nepotřebují zvětšovat jaderné síly, aby přečíslily souhrnný počet našich soupeřů a účinně je odstrašily," vysvětlil. Nevyloučil však, že se přístup může změnit. 

Témata:  USA Čína Lloyd Austin

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.