Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Borrell požádal námořní síly evropských zemí, aby začaly hlídkovat v Tchajwanském průlivu

Josep Borrell
Josep Borrell
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Josep Borrell, šéf diplomacie Evropské unie, požádal námořní síly evropských zemí, aby začaly hlídkovat v Tchajwanském průlivu, který se nachází mezi Čínou a Tchaj-wanem. Tuto výzvu uvedl v nedělním článku publikovaném ve francouzském týdeníku Journal Du Dimanche.

Tchaj-wan je "pro nás důležitý z ekonomického, obchodního i technologického hlediska. Z tohoto důvodu vyzývám námořní síly evropských zemí, aby hlídkovali v Tchajwanském průlivu," napsal Borrell.

Podle jeho slov by se tím demonstrovalo odhodlání Evropy zajistit svobodu mořeplavby "v této naprosto klíčové oblasti."

Šéf zahraniční a bezpečnostní politiky EU již v úterý, během debaty o Číně v Evropském parlamentu prohlásil, že jakýkoli čínský zásah vůči Tchaj-wanu - by kromě jiných aspektů - představoval pro EU i obrovské ekonomické riziko, neboť tato ostrovní země hraje strategickou roli při výrobě nejmodernějších polovodičů .

Peking nedávno uskutečnil v okolí Tchaj-wanu třídenní rozsáhlá vojenská cvičení, v rámci kterých nacvičoval simulace útoků či blokádu ostrova.

Témata:  Josep Borrell Tchaj-Wan

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.