Další odložení brexitu by nikomu neprospělo, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na výsledek hlasování dolní komory britského parlamentu, která dnes přijala návrh odkládající schválení dohody o odchodu Británie z Evropské unie.
Předseda Evropské rady Donald Tusk po večerním rozhovoru s britským premiérem Borisem Johnsonem uvedl, že čeká na dopis s žádostí o odklad a na jeho základě začne konzultovat se zeměmi EU. Podle agentury Reuters ho britský premiér odešle ještě dnes.
Macron zároveň Johnsona požádal, aby rychle vyjasnil pozici Británie. "Prezident hovořil s britským premiérem a požádal o co nejrychlejší vysvětlení," uvedl dnes Elysejský palác. "Francie (výsledek hlasování) probere se svými evropskými partnery, v tuto chvíli nemůže nijak rozhodnout. Dohodu jsme vyjednali a je na britském parlamentu, aby ji schválil či neschválil," citovala nejmenovaný diplomatický zdroj agentura Reuters.
"Čekám na dopis," napsal Tusk na twitteru s tím, že právě telefonoval s Johnsonem o situaci po dnešním hlasování v Dolní sněmovně. Nejmenovaný evropský představitel zároveň potvrdil, že Johnson potvrdil, že žádost odešle během dneška. "Tusk na základě toho začne jednat s evropskými představiteli o tom, jak zareagovat. To může několik dní trvat," uvedl úředník.
Také irský premiér Varadkar připomněl, že pokud by Británie v návaznosti na hlasování požádala o další odklad brexitu, musel by Tusk konzultovat s lídry všech států zda unie k odkladu svolí. "Britská vláda však dosud o odklad nepožádala," konstatoval Varadkar na twitteru.
"Pozice irské vlády zůstává stejná - upřednostňujeme odložení před odchodem Británie z Evropské unie bez dohody a nemyslím, že se to změní," uvedl dnes irský ministr zahraničí Simon Coveney. Ke stejnému rozhodnutí ale podle něj musí dojít všechny členské státy. "Každý z lídrů tomu může zabránit a myslím si, že EU chce vidět jistotu a konec nekonečných vyjednávání a spekulací. Myslím si, že žádost o odložení není jednoznačná," uvedl Coveney.
Podle Reuters se velvyslanci 27 zemí EU bez Británie sejdou v neděli dopoledne v Bruselu, aby se poradili o dalších krocích.
O dohodě, jejíž podobu lídři EU schválili na čtvrtečním summitu, měl původně hlasovat příští středu také Evropský parlament. Koordinátor europarlamentu pro brexit Guy Verhofstadt dnes však na twitteru sdělil, že o dalších krocích se rozhodne v pondělí. "Ať už se stane cokoliv, pochody před britským parlamentem dokazují, jak důležité je zachování blízkého vztahu EU a Británie," uvedl Verhofstadt s odkazem na desetitisíce zastánců setrvání Británie v unii, kteří se dnes vydali do ulic Londýna.
The @Europarl_EN's Brexit Steering Group will consider the outcome of today's vote for the Letwin amendment on Monday. Whatever happens next, the marches outside the Parliament show just how important a close EU - UK future relationship is.
— Guy Verhofstadt (@guyverhofstadt) October 19, 2019
Šéf nejsilnější europarlamentní frakce lidovců Manfred Weber konstatoval, že EU musí po dnešku opět čekat na Británii, aby jí sdělila své plány. "V Dolní sněmovně to měl být den vyjasnění, místo toho tu znovu máme odklady a zmatek," napsal Weber na twitteru.
Polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že neztrácí naději, že britský parlament dohodu přijme.
"Polsko vidí dnešní rozhodnutí Dolní sněmovna ne jako odmítnutí dohody o odchodu, ale jako odložení jejího přijetí," uvedl na twitteru polský premiér Morawiecki. Podle něj by mělo být prioritou odvrátit chaotický odchod Británie z EU bez dohody.
Témata: Brexit, Francie, EU, Leo Varadkar, Boris Johnson, Manfred Weber
Související
22. července 2022 19:22
15. července 2022 14:08
8. července 2022 14:51
22. června 2022 12:59
13. června 2022 21:48
26. prosince 2021 20:40