reklama

Barclay po nich oznámil vznik nové služby pro lidi vyššího věku, kteří jsou sami doma a upadnou, i vznik "virtuálních nemocničních oddělení". O jednání informovala britská média.

Britským zdravotnictvím už od doby vrcholící pandemie covidu-19 zmítá krize, která se projevuje nedostatkem lékařů, sester i záchranářů, stávkami zdravotnických pracovníků a přetíženými ambulancemi a pohotovostmi, které vyzývají veřejnost, aby se na ně obracela jen v nejzávažnějších případech.

Sunak ve středu ve svém prvním projevu v novém roce slíbil, že sníží počet lidí čekajících na zdravotní péči. Krizi NHS celkově se však věnoval až v odpovědích na novinářské dotazy. Uvedl, že na nemocničních lůžkách leží až 30.000 lidí, kteří by ve skutečnosti mohli být v jiném typu pečovatelského zařízení nebo v domácí péči.

V projevu kladl premiér důraz na inovaci; ve stejném duchu dnes hovořil i ministr zdravotnictví Barclay, který zopakoval Sunakovu vizi "virtuálních nemocničních oddělení", tedy domácí léčby, která uleví přetíženému NHS.

Služba pro lidi, kteří upadnou, může pak podle Barclaye potenciálně ušetřit až 55.000 výjezdů ambulance ročně. Půjde jednak o prevenci pádu a jednak o snížení počtu lidí, kteří jsou po pádu přijati do nemocnice, ačkoliv to nepotřebují. Systém pod záštitou NHS již v některých částech Británie funguje, vláda by ale nyní mohla usilovat o jeho rozšíření na národní úroveň, píše Sky News.

"Vláda investuje do zdravotnictví rekordní sumy a nabírá rekordní počty nových lékařů i sester," řekla BBC Sunakova mluvčí a dodala, že "další kroky budou oznámeny později".

Přetíženým praktickým lékařům a nemocnicím mají podle vlády stále více ulevovat také diagnostická centra umístěná v nákupních centrech, na sportovních stadionech i dalších místech, kde lidé mohou podstoupit například vyšetření pomocí výpočetní tomografie (CT) nebo rentgen končetiny. V září 2022 podle vlády tato centra zastala 11 procent veškeré diagnostické práce. Ambicí konzervativců je podíl zvýšit na 40 procent do roku 2025, píše BBC.

Vláda dnešní jednání označila jako "setkání nejlepších mozků z odvětví zdravotnictví a péče, kteří sdíleli znalosti a hledali praktická řešení". Opozice v čele s labouristy a liberálními demokraty naopak konzervativní vládu viní z podfinancování NHS už od roku 2010 a jejich současné návrhy charakterizuje slovy "příliš málo a příliš pozdě".