Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britští expremiéři Johnson a Trussová volají po poskytnutí stíhaček Ukrajině

Liz Trussová
Liz Trussová
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Britští expremiéři Boris Johnson a Liz Trussová dnes vyzvali vládu svého nástupce Rishiho Sunaka, aby do vojenské pomoci Ukrajině zahrnula i bojové letouny. Dvojice s apelem vystoupila během debaty v dolní komoře britského parlamentu o vývoji ruské invaze. Johnson kromě toho vyjádřil názor, že Čína se chystá dodávat zbraně Rusku, které válku proti sousední zemi vede už skoro rok.

Britská vláda tento měsíc dala zelenou výcviku ukrajinských pilotů na svých stíhačkách, darovat své stroje Kyjevu ale zatím neplánuje. Původně se k takovému kroku stavěla skepticky s odkazem na délku potřebného výcviku, po apelu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského při jeho nedávné návštěvě Británie nicméně Sunak naznačil, že je dodání bojových letounů otevřený.

"Musíme dělat všechno, co je v našich silách, abychom zajistili, že Ukrajinci tuhle válku co nejdříve vyhrají... Mám za to, že to zahrnuje bojové letouny," řekla v Dolní sněmovně Trussová. "Nemůžu se dočkat, až na Ukrajině uvidím ty tanky a bojové letouny, jak pomáhají těm odvážným Ukrajincům," dodala nynější poslankyně, která v čele britské vlády strávila loni na podzim jen několik týdnů.

Připojila se tak k Johnsonovi, který po dodání stíhaček Kyjevu volal už dříve. V dnešní rozpravě své stanovisko zopakoval, přičemž zpochybnil logiku stávající podpory. "Je skvělé, že navrhujeme trénovat ukrajinské stíhače v létání se stíhačkami NATO... Ale je zvláštní, že to děláme ještě před přijetím rozhodnutí o principu, zda jim dát letadla. Pojďme přímo k věci a dejme jim i letadla," řekl.

Expremiér, který Británii vedl v prvních měsících ruské agrese, hovořil také o potřebě co nejrychlejších dodávek tanků nebo o poskytnutí "dělostřelectva dlouhého doletu". Varoval při tom, že spojenci Ukrajiny nemohou otálet, protože "je čím dál jasnější, že Čína se chystá vyzbrojovat Rusy".

Podobné varování o víkendu formuloval šéf americké diplomacie Antony Blinken. Čína podle něj už Rusku jistou vojenskou podporu poskytla, nikoliv ovšem zbraně a munici. USA i EU Peking varují, že na takový postup by reagovaly blíže nespecifikovanými protiopatřeními. Nejvýše postavený čínský diplomat Wang I o víkendu zdůrazňoval, že Čína vždy stojí na straně míru a že ve válce na Ukrajině podporuje mírové rozhovory a dialog.

Témata:  Boris Johnson Liz Trussová Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.