Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová odmítla konspirace o policejním převratu na Slovensku

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odmítla slova expremiéra Roberta Fica, policejní převrat se podle ní nekoná. Chod institucí, jejichž příslušníci byli ve čtvrtek obviněni, je zabezpečen. Hlava státu to řekla po pátečním jednání bezpečnostní rady.

"Žádný policejní převrat na Slovensku neprobíhá, probíhá vyšetřování trestných činů, o jejichž rozsahu se v médiích napsalo hodně," poznamenala Čaputová podle agentury TASR. Prezidentka vnímá, že občané mohou být zmatení. Veřejnost proto ubezpečila, že všechny dotčené instituce vedou náměstci a vykonávají potřebné kroky k partnerům doma i v zahraničí.

Politici by podle hlavy státu neměli dělat předčasné závěry. Slováci se mají v blízké době dozvědět, jaký je postoj prokuratury a soudů a zda bude podán návrh na vazební stíhání. "Pokud by soudy po takovém postupu policie konstatovali například nedůvodnost trestního stíhání, potom by byl prostor na intervenci politické moci a vyvození zodpovědnosti směrem k policii," nastínila.

Čaputová odmítla tvrzení, že o zákroku policie dopředu věděla. "Jakékoliv informování jakéhokoliv politika o připravovaných krocích policie by bylo nezákonné," vysvětlila. Proti falešným obviněním se hodlá bránit.

Národní kriminální agentura (NAKA) v rámci akce Rozuzlení obvinila pět osob, informovala ve čtvrtek agentura TASR. Křestní jména a první písmena příjmení naznačují, že jsou mezi nimi současný ředitel Slovenské informační služby Michal Aláč a bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský.

Obvinění se týká zločinecké skupiny, která měla ztěžovat anebo mařit vyšetřování korupčních a jiných trestných činů, navozovat dojem o manipulaci výpovědi svědků vyšetřovateli či diskreditovat orgány činné v trestním řízení. Další dva policisté byli zadrženi jako podezřelí, uvedl policejní prezident Štefan Hamran na čtvrteční tiskové konferenci.

Předchozí informace o ranním zásahu hovořily o tom, že byly zadrženy dvě osoby, přičemž mělo jít o členy bývalého týmu Oblúk z policejní inspekce. Policie zasahovala v domech Aláče a Pčolinského, kteří údajně nebyli doma, a v budovách SIS a Národního bezpečnostního úřadu.

Slovensko se aktuálně nachází v průběhu kampaně před předčasnými parlamentními volbami, které jsou vyhlášeny na 30. září. Kampaň oficiálně běží od 9. června.

Témata:  Zuzana Čaputová policie SR Slovensko

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy