reklama

"Tyto bývalé země Sovětského svazu nemají v mezinárodním právu účinný status, protože neexistuje žádná mezinárodní dohoda," řekl v rozhovoru s francouzskou televizí LCI čínský diplomat Lu Ša-jie. Na otázku, zda tvrdí, že hranice v Evropě nepovažuje za urovnanou záležitost, dodal, že se o věci nebude přít.

Na otázku na Krym podle serveru Politico odvětil, že "záleží na tom, jak problém vnímáte". Podle něj není situace jednoduchá, neboť Krym byl "na začátku ruský". Kdy přesně ale blíže nespecifikoval.

Jeho slova vyvolala pobouřenou reakci několika států. "Poznámky čínského velvyslance ve Francii ohledně mezinárodního práva a svrchovanosti států jsou nepřijatelné. Očekáváme od čínské strany vysvětlení a odvolání tohoto tvrzení," uvedl na Twitteru lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs. Podobně se vyjádřil i litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.

Čínské ministerstvo zahraničí ale tvrdí, že výroky čínského velvyslance nepředstavují oficiální stanovisko Pekingu, protože Čína postsovětské státy uznává. "Čínská strana respektuje status členských států jako suverénních států po rozpadu Sovětského svazu," řekla Mao Ning a dodala, že Čína je jednou z prvních zemí, která s těmito zeměmi navázala diplomatické vztahy.

Na otázku, zda Čína uznává Ukrajinu jako suverénní stát, Mao odpověděl, že čínský postoj k této otázce je objektivní a spravedlivý. "Sovětský svaz byl federativním státem a měl status subjektu mezinárodního práva, takže naopak po rozpadu Sovětského svazu mají jednotlivé republiky status suverénních států," uvedla.

Dodala, že pouze suverénní státy se mohou stát oficiálními členy OSN. "Země, kterou jste zmínil, je řádným členem Organizace spojených národů," doplnila mluvčí.