Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Děti v Itálii mají dostávat příjmení po otci i po matce, rozhodl ústavní soud

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Italský ústavní soud dnes rozhodl, že dávat automaticky novorozenému dítěti příjmení po otci je diskriminační a porušuje práva dítěte. Informovala o tom agentura ANSA. Soud rovněž uložil parlamentu, aby připravil zákon, který tuto nesrovnalost v legislativě napraví.

Italský ústavní soud označil všechny normy, podle nichž má dítě automaticky dostat příjmení po otci, za nezákonné. Rozhodl, že rodiče mají dávat dětem příjmení po otci i po matce, a to v pořadí, na němž se dohodnou. Mohou se ale také rozhodnout, že dítě bude mít jen jedno příjmení. Pokud se nedohodnou, má rozhodovat soud.

Italové, na rozdíl například od Španělů či Portugalců, dostávají jen jedno příjmení, a to po otci. To je podle soudu diskriminující a porušuje to několik článků ústavy, například ten, podle něhož "jsou si všichni bez rozdílu pohlaví před zákonem rovni". V České republice dostává dítě jméno na základě souhlasného prohlášení rodičů.

Italský soud rozhodoval kvůli stížnosti, kterou podal manželský pár ze severoitalského Bolzana. Ten chtěl totiž dát svému dítěti příjmení po matce. Jejich advokáti dnešní verdikt označili za "malou revoluci".

Ministryně pro rodinu a rovné příležitosti Elena Bonettiová v reakce na facebooku napsala, že vláda příslušnou změnu zákona v parlamentu podpoří.

Témata:  děti Itálie soudy

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.