Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Egypt bude monitorovat vody kvůli žraločím útokům

Žraloci, ilustrační fotografie
Žraloci, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Egypt plánuje instalaci monitorovacích zařízení, která mají sledovat pohyb žraloků ve vodě. Reaguje tak na nedávný smrtící útok žraloka tygřího v Hurghadě, kde nepřežil ruský občan.

O instalaci monitorovacích zařízení informovala agentura Anadolu s odvoláním na místní média. Pro tento krok se rozhodlo egyptské ministerstvo životního prostředí, s realizací má pomoci blíže nespecifikovaný zahraniční specialista. Zároveň už je podle informací serveru Egypt Independent opět otevřena pláž, kde došlo k tragédii.

Předminulý týden zemřel v Hurghadě ruský občan po útoku žraloka, informovala o tom světová média včetně CNN. Místní parybu vyhledali a usmrtili jí. Žralok se poté dostal do rukou specialistů, kteří podle deníku Marca našli části těla usmrceného Vladimira Popova v jeho žaludku a střevech. New York Post konkrétně napsal, že šlo o jeho hlavu, hrudník a ruce.

Americký list dále uvedl, že se zvířete chopili odborníci z Institute of Marine Sciences, kteří se pustili do balzamovacího procesu. Egypťané se totiž rozhodli, že usmrcenou parybu chtějí vystavit v muzeu.

Žralok tygří se dožívá až 50 let, dorůstá do délky až pěti metrů a může dosáhnout váhy až 900 kilogramů, přičemž samice jsou větší než samci. Je považován za jeden z nejnebezpečnějších druhů žraloka, protože je zodpovědný téměř za pětinu útoků tohoto řádu na člověka.

Témata:  žraločí útoky žraloci Egypt

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.