reklama

Podle reportérů, kteří v postižené oblasti mluvili s přeživšími, zaznívají často hlasy, že některá místa zůstala dlouho bez pomoci a velmi pomalu tam míří i humanitární zásilky, které v mrazivém počasí nutně potřebují desítky tisíc lidí bez střechy nad hlavou.

"Kde je teď stát? Kde je?... je to dva dny a nikoho jsme tu neviděli. Děti umrzly k smrti," řekl agentuře AFP ve městě Kahramanmaraş Ali, jenž neúspěšně čekal na záchranáře, kteří by pomohli vyprostit jeho zasypaného bratra a synovce.

V blízkém městě Antakya si zase reportérům agentury Reuters postěžovala 64letá Melek, podle které nechaly úřady lidi na holičkách. "Kde jsou stany? Kde jsou auta s jídlem?... Není tu žádné místo, kde bychom dostali jídlo, jako to bylo při jiných katastrofách. Přežili jsme zemětřesení, ale možná teď zemřeme hlady nebo umrzneme," řekla. Také podle ní nebyly ve městě dlouho vidět žádné týmy záchranářů.

Reakci vlády a úřadů na katastrofu kritizoval i šéf opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu, který zemětřesením zasažená místa v provincii Hatay navštívil dříve než prezident. "Zodpovědný je Erdogan. Vláda 20 let nic nedělala, aby připravila zemi na zemětřesení," poznamenal opoziční lídr ve videu na sociálních sítích. Podle něj měla vláda do záchranných prací rychleji a více zapojit vojáky a také horníky, kteří mají se záchranou zavalených zkušenosti.

Podle poslední bilance úřadů v Turecku kvůli zemětřesení zahynulo 7108 lidí, zraněných je přes 40.000. Nejméně 2530 mrtvých si otřesy vyžádaly v sousední Sýrii.