Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU musí pracovat na omezování rizik ve vztazích s Čínou, míní šéfka komise

Ursula von der Leyen, německá ministryně obrany
Ursula von der Leyen, německá ministryně obrany
Foto: bmvg.de

Evropská unie by měla pracovat na omezování rizik ve vztazích s Čínou, prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve svém dnešním vystoupení před europoslanci ve Štrasburku. EU se podle ní také jednoznačně vymezí v případě, že by Čína pomocí síly jakkoli změnila stávající situaci Tchaj-wanu.

Není ale žádoucí, aby se EU odvrátila od Číny jako partnera v ekonomice a vědě, doplnila předsedkyně unijní exekutivy.

Evropský parlament dnes diskutuje o potřebě formulování jednotné strategie ve vztazích unijního bloku s Čínou v době, kdy odborníci upozorňují na porušování práv menšiny muslimských Ujgurů v provincii Sin-ťiang a Čína podniká intenzivní vojenské manévry v blízkosti Tchaj-wanu. Za stav lidských práv dnes Čínu v Evropském parlamentu kritizoval šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který prohlásil, že Čína podřizuje lidská práva ekonomickému rozvoji.

"Jednoznačně se postavíme vůči jakékoli změně statu quo Tchaj-wanu pomocí síly," upozornila Leyenová s tím, že působení Číny ve Východočínském moři má vliv na evropské partnery a jejich zájmy. Šéf zahraniční politiky EU Borrell v této souvislosti upozornil, že podpora Tchaj-wanu je pro Evropu zásadní nejen z morálního, ale také strategického hlediska, protože tchajwanský průliv je zásadní z hlediska mezinárodního obchodu.

Ve svém projevu k europoslancům také šéfka EK hovořila o tom, že unijní blok by měl odstranit ekonomickou závislost na Číně, posílit spolupráci s jinými partnery a zajistit odolnost v dodavatelských řetězcích. Doplnila, že komise v následujících měsících předloží unijní strategii v ekonomické bezpečnosti. Borrel prohlásil, že Čína má v ekonomice nad EU převahu a je konkurentem v oblasti sofistikovaných technologií.

Český europoslanec Jan Zahradil, jehož ODS je v europarlamentu součástí konzervativní frakce ECR, během dnešní rozpravy ve Štrasburku podotkl, že EU ve vztahu k Číně spíše než konfrontaci potřebuje hledání cest pro možné soužití vzhledem k tomu, že Čína je důležitý globální hráč. "Musíme být realističtí a pragmatičtí na naší straně," řekl. Markéta Gregorová za Piráty, součást europarlamentní frakce Zelených, zdůrazňovala, že evropskou politiku vůči Číně je potřeba brát vážně vzhledem k růstu napětí okolo Tchaj-wanu a potlačování práv čínské ujgurské menšiny.

Mnozí evropští poslanci dnes na plénu rovněž kritizovali cestu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona do Číny ze začátku dubna. Už dříve v Evropské unii vyvolaly většinou nesouhlasné reakce Macronova prohlášení po návratu z cesty, že Evropa by měla snížit závislost na Washingtonu a nenechat se vtáhnout do konfliktu mezi USA a Čínou o autonomii Tchaj-wanu.

Témata:  Ursula von der Leyenová EU Čína

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 15:01

Papež Lev XIV. poslal světovým lídrům první vzkaz: Přestaňte, okamžitě

Nový vůdce katolické církve, papež Lev XIV, vyzval světové lídry, aby okamžitě ukončili války po celém světě. Ve svém prvním veřejném projevu po zvolení papežem pronesl apel na „spravedlivý, opravdový a trvalý“ mír a důrazně odmítl válku jako prostředek řešení konfliktů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.