Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finsko věří, že do NATO vstoupí nejpozději v červenci, a to spolu se Švédskem

Finsko, ilustrační foto
Finsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Finsko věří, že do Severoatlantické aliance vstoupí nejpozději v červenci, a to spolu se sousedním Švédskem. Podle agentury Reuters to dnes řekl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Obě země o členství v NATO požádaly společně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Schválit ho ale ještě musí Maďarsko a Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom v neděli naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas v případě Finska, bez ohledu na Švédsko.

Ankara Švédsko kritizuje kvůli tomu, že podle ní poskytuje útočiště radikálům ze zakázané Kurdské strany pracujících (PKK). Tento měsíc navíc zrušilo únorové rozhovory se Švédskem i Finskem, když krajně pravicový politik při protestu ve Stockholmu spálil kopii koránu.

Finští představitelé minulý týden uvedli, že by mohli usilovat o vstup do aliance i bez Švédska. Dnes ale Haavisto mluvil trochu jinak. "Naše velké přání je stále vstoupit do NATO spolu se Švédskem," poznamenal na tiskové konferenci v Helsinkách. "Všem našim budoucím partnerům v NATO, včetně Maďarska a Turecka, jsme zdůraznili, že bezpečnost Finska i Švédska jdou dohromady," řekl také. Časově za milník považuje červencový summit NATO ve Vilniusu.

Turecko v květnu čekají prezidentské a parlamentní volby a podle pozorovatelů bude do té doby těžké dosáhnout pokroku, uvedl Reuters.

Témata:  Finsko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.