Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finsko věří, že do NATO vstoupí nejpozději v červenci, a to spolu se Švédskem

Finsko, ilustrační foto
Finsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Finsko věří, že do Severoatlantické aliance vstoupí nejpozději v červenci, a to spolu se sousedním Švédskem. Podle agentury Reuters to dnes řekl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Obě země o členství v NATO požádaly společně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Schválit ho ale ještě musí Maďarsko a Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom v neděli naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas v případě Finska, bez ohledu na Švédsko.

Ankara Švédsko kritizuje kvůli tomu, že podle ní poskytuje útočiště radikálům ze zakázané Kurdské strany pracujících (PKK). Tento měsíc navíc zrušilo únorové rozhovory se Švédskem i Finskem, když krajně pravicový politik při protestu ve Stockholmu spálil kopii koránu.

Finští představitelé minulý týden uvedli, že by mohli usilovat o vstup do aliance i bez Švédska. Dnes ale Haavisto mluvil trochu jinak. "Naše velké přání je stále vstoupit do NATO spolu se Švédskem," poznamenal na tiskové konferenci v Helsinkách. "Všem našim budoucím partnerům v NATO, včetně Maďarska a Turecka, jsme zdůraznili, že bezpečnost Finska i Švédska jdou dohromady," řekl také. Časově za milník považuje červencový summit NATO ve Vilniusu.

Turecko v květnu čekají prezidentské a parlamentní volby a podle pozorovatelů bude do té doby těžké dosáhnout pokroku, uvedl Reuters.

Témata:  Finsko NATO (Severoatlantická aliance)

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy