Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzští poslanci schválili balík opatření na ochranu klimatu

Sucho, ilustrační fotografie
Sucho, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Francouzské Národní shromáždění dnes schválilo zákon na ochranu klimatu. Norma má kromě jiného zamezit například rozšiřování letišť, zakázat hořáky na zahrádkách restaurací či snížit množství odpadu z obalů, uvedla agentura Reuters. Zakázány mají také být vnitrostátní lety, které lze nahradit cestou vlakem kratší než dvě a půl hodiny.

Po třech týdnech debat zákonodárci přijali zákon o klimatu a z velké části tak, jak ho předkládala francouzská ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová. Pro bylo 332 poslanců a 77 hlasovalo proti. V červnu se má textem zabývat francouzský Senát a následně se má vrátit ke konečnému hlasování do dolní komory.

Francie si vytyčila snížení emisí skleníkových plynů o 40 procent do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990. Podle ekologických aktivistů je to ale málo a také pařížský správní soud v únoru konstatoval, že francouzský stát je spoluodpovědný za pochybení v rámci boje proti globálnímu oteplování.

"Je to zákon, který byl možná přiměřený před 15 lety, kdy byla klimatická nouze méně naléhavá. V roce 2021 nebude dostatečný k účinnému boji s globálním oteplováním," řekl šéf francouzské pobočky organizace Greenpeace Jean-Francois Julliard.

"Místo velkých slov a obrovských a nedosažitelných cílů, které jen vytváří společenský odpor, zavádíme účinná opatření," řekla Pompiliová před poslanci o zákonu, na jehož podobě, kterou utvářejí desítky opatření, se podílelo také na 150 zástupců veřejnosti.

Návrh zákona předpokládá mimo jiné zákaz používání venkovních hořáků na terasách kaváren a restaurací od dubna 2022. Státní školy mají mít povinnost nabízet v jídelnách vegetariánská jídla alespoň jednou týdně. Supermarkety budou muset omezit balení potravin do plastů a například oblečení bude muset mít hodnocení dopadu jeho výroby na životní prostředí. Text dále zakazuje budování nových letišť nebo rozšiřování kapacit těch stávajících.

Prodej automobilů s emisemi CO2 překračujícími 95 gramů na kilometr má být zakázán od roku 2030. Majitelé bytů nebudou smět pronajímat špatně izolované byty a budou muset od roku 2025 postupně snižovat jejich energetickou náročnost.

Témata:  klimatická změna Francie sucho

Související

Aktuálně se děje

30. června 2025 12:41

Zelenského dekret rozváže Ukrajincům ruce na bojišti. Kyjev odstupuje od úmluvy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení Kyjeva od Ottawské úmluvy, která zakazuje použití, skladování či výrobu protipěchotních min. Ukrajina tak následuje pobaltské státy či Polsko, které se tak rozhodly po začátku plnohodnotné ruské invaze do sousední země. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy