Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirové restrikce padají: Otevřelo se Koloseum, Nizozemci mohou do kina

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Po tříměsíční nucené přestávce kvůli pandemii covidu-19 se dnes návštěvníkům otevřela jedna z nejznámějších světových památek, římské Koloseum. Znovuotevření historické arény značí nový začátek i naději, domnívá se ředitelka archeologického parku Alfonsina Russoová.

Návštěvníci Kolosea však musí dodržovat přísná bezpečnostní pravidla. Lístky lze objednat jen předem přes internet, před vstupem do Kolosea si musí návštěvníci nasadit roušky a nechat si změřit teplotu. Památku může nově navštívit pouze 1600 turistů denně; před koronavirovou krizí, kvůli které úřady Koloseum uzavřely na začátku března, to bylo za den až 20.000 lidí, poznamenává agentura APA.

Russoová v archeologickém parku, kam patří rovněž znovuotevřené chrámy a zříceniny na nedalekém Palatinu či Forum Romanum, očekává letos dramatický pokles návštěvníků. Běžně jich totiž 70 procent tvoří zahraniční turisté; minulý rok to bylo 7,5 milionu lidí.

"Ekonomické škody způsobené zákazem vstupu zahraničních turistů jsou velké, vláda je však částečně vynahradila pomocí vyčleněnou pro muzea," uvádí Russoová. Kabinet premiéra Giuseppeho Conteho početným italským muzeím celkově poskytne částku 100 milionů eur (okolo 2,7 miliardy korun).

A claim by a leading Italian doctor that the new coronavirus "no longer exists" in the country sparked a furore Monday, with the government urging cautionhttps://t.co/95dMUvqyap

— AFP news agency (@AFP) June 1, 2020

Své prostory dnes otevřela také Vatikánská muzea, přístupná bude znovu i tamní knihovna a studovna archivů.

Minulý týden otevřely i další světoznámé italské památky a archeologické lokality, mimo jiné šikmá věž v Pise či antické město Pompeje. Italové žijící poblíž tohoto města, jež před téměř 2000 lety zasypala popelem nedaleká sopka Vesuv, byli vyzváni, aby město navštívili dřív, než se do něj navrátí zahraniční turisté. Italové musí znovuobjevit pevné základy své kulturní identity, napsal v neděli deník Corriere della Sera.

Koronavirové restrikce polevují i jinde

V Norsku, Finsku a Nizozemsku se dnes opět otevřely restaurace, kavárny a bary, které místní vlády uzavřely v rámci boje s šířením koronaviru. Návrat hostů ale provází přísná hygienická opatření, informovala agentura AFP. 

Ve Finsku byly restaurace a bary, kterých je v zemi asi 10.000, uzavřené od 4. dubna. Dnes mohly otevřít, kapacitu budou mít ale podle vládního nařízení přinejmenším do konce října omezenou na polovinu. Toto opatření vyvolalo ostrou kritiku ze strany provozovatelů, podle kterých budou jejich podniky nerentabilní. Pro terasy a předzahrádky žádná kapacitní omezení neplatí. I na nich je ale třeba dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Finsko, které má 5,5 milionu obyvatel, zaznamenalo dosud zhruba 6700 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. S covidem-19 zemřelo 314 lidí.

Dva a půl měsíce po uzavření kvůli šíření koronaviru dnes mohly otevřít také bary v Norsku. Podniky, které nabízejí jídlo, mohly podle AFP znovu hosty přivítat již na počátku května.

Také v barech ale budou muset hosté dodržovat přísná bezpečností opatření. Ve skupině, která se přijde občerstvit, nebude moci být více než 20 lidí. Všichni hosté od sebe budou muset sedět ve vzdálenosti nejméně jednoho metru, pokud nejsou členy jedné domácnosti. Pití si bude možné objednat jen u stolu a nikoli na baru.

"Dosavadní zkušenosti ukazují, že je složitější zajistit dodržování epidemiologických opatření při zvýšené konzumaci alkoholu," uvedla zástupkyně radnice hlavního města Osla Victoria Marie Evensenová.

V Norsku, které má asi 5,3 milionu obyvatel, se dosud potvrdilo přes 8400 případů nákazy. S covidem-19 zemřelo 236 nakažených.

Zpět do barů, restaurací a kaváren se dnes po deseti týdnech mohou vrátit také Nizozemci. Kromě těchto podniků se otevřela také muzea, divadla a kina. Jak v restauracích, tak v kulturních zařízeních platí maximální kapacita třicet lidí. Všude je nutné si návštěvu rezervovat předem.

V Nizozemsku navíc nově platí povinnost nosit roušku v hromadné dopravě. Další vlna uvolňování začne v zemi 1. července, kdy budou moci restaurace, kavárny, divadla a kina přivítat až sto hostů a návštěvníků.

V Nizozemsku, které má asi 17,5 milionu obyvatel, se nákaza koronavirem potvrdila u více než 46.000 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 5956.

Témata:  Koloseum Řím turisté restaurace Nizozemí Norsko Finsko Itálie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.