Kritik Putinova režimu se zotavuje ze srpnového útoku novičokem, za který EU potrestala zmrazením majetku v unii a zákazem cest na její území šest ruských činitelů. Podle Navalného však sankce proti představitelům úřadů či tajných služeb nejsou efektivní, neboť do unijních zemí většinou necestují ani tam nemají majetek.

"Dokud budou nejdražší jachty pana Usmanova stát v Barceloně nebo v Monaku, nikdo v Rusku ani v Kremlu nebude brát evropské sankce vážně," prohlásil v narážce na jednoho z nejbohatších ruských podnikatelů s úzkými vazbami na Kreml Ališera Usmanova. Právě on podle některých médií v minulosti shromažďoval na Navalného kompromitující materiály.

Moskva dlouhodobě tvrdí, že s otravou Navalného paralytickou látkou ze skupiny novičok nemá nic společného, na výzvy EU ke spolupráci při vyšetřování případu však nereagovala.

Členové zahraničního výboru Evropského parlamentu si Navalného a několik dalších špiček ruské opozice pozvali k dnešní diskusi o tom, jak změnit unijní strategii vztahů s Ruskem na základě posledního vývoje. Podle estonského místopředsedy výboru Urmase Paeta byl útok dalším dokladem "klesajícího respektu k lidským právům, základním svobodám, demokratickým principům a vládě práva" v Rusku. Moskva navíc stupňuje agresivní chování proti ruským sousedům a EU i kvůli tomu nemůže Rusko brát jako partnera, dodal Paet.

Podle Navalného by EU měla rozlišovat mezi řadovými občany Ruska, jimž by se měla snažit pomáhat, a představiteli současného ruského státu. "Ruský stát by měl být vnímán jako banda zločinců, kteří se dočasně chopili moci," prohlásil nejznámější kritik Kremlu.