Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékaři provedli první transplantaci celého oka. Zatím neví, jestli úspěšně

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Tým chirurgů v New Yorku provedl první transplantaci celého oka. Zákrok byl sice označen za průlom v medicíně, stále ale není jasné, zda se pacientovi opět vrátí zrak.

Elektrikář Aaron James utrpěl vážné zranění, když byl v červnu 2021 zasažen elektrickým výbojem o napětí 7,2 kilovoltu během revize elektrického vedení. Zásah proudem mu způsobil rozsáhlá zranění na obličeji, krku a levé ruce a oslepl na levé oko.

Samotný chirurgický zákrok se konal 27. května, avšak o jeho výsledcích informovali lékaři až nyní. Během této 21hodinové operace lékaři odstranili Jamesovo levé oko a část obličeje a nahradili je tkáním od dárce.

"Už jen skutečnost, že jsme provedli transplantaci celého oka a části obličeje, byla dlouho považována za nemožnou," uvedl Eduardo Rodriguez, vedoucí chirurgického týmu.

Transplantace celého oka byla dosud úspěšná pouze u myší, ale tento zákrok na člověku představoval historický průlom. U Jamese byla operace složitější kvůli potřebě transplantace části obličeje v důsledku jeho zranění.

Lékaři pozorují, že transplantát se úspěšně hojí a tkáň má dostatečné prokrvení, ale není jisté, zda pacient získá zpět zrak.

Chirurgové, včetně lékařky Kia Washingtonové z Coloradské univerzity, jsou ohledně možnosti obnovy zraku skeptičtí. Od operace uplynulo několik měsíců a zatím se zrak nevrátil.

V budoucnu by ale mohly pomoci moderní léčebné postupy, včetně genové terapie.

Témata:  lékaři operace

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.