Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lídři na summitu G20 schválili dohodu o zavedení globální minimální daně

Summit G20, ilustrační fotografie.
Summit G20, ilustrační fotografie.
Foto: g20.org

Lídři na summitu velkých světových ekonomik skupiny G20 jednomyslně podpořili dohodu o nových mezinárodních daňových pravidlech, včetně zavedení globální minimální daně. V prohlášení to dnes uvedla americká ministryně financí Janet Yellenová. Oficiálně má být schválení dohody oznámeno v nedělním komuniké, informovala agentura Reuters.

Na začátku října už se na minimální dani dohodla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Nadnárodní podniky mají podle dohody od roku 2023 platit sazbu ve výši nejméně 15 procent. OECD odhaduje, že díky minimální dani získají státy jako celek dodatečné daňové příjmy v hodnotě kolem 150 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu Kč) ročně.

Změnu daňového systému po čtyřech letech jednání na úrovni OECD schválilo 136 zemí a jurisdikcí včetně České republiky, jež vytvářejí více než 90 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP). Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 dohodu schválili před dvěma týdny.

Nová pravidla mají pomoci v boji proti daňovým rájům, a mnozí proto změnu daňového systému označují za přelomovou.

"Součástí dnešní dohody zemí skupiny G20 bude také podpora nové podoby zdanění technologických obrů, zejména amerických společností. Ty by měly v budoucnu své daně odvádět tam, kde jsou činné, nikoli tam, kde formálně vykazují své zisky, což jsou často opět země typu Irska nebo jiné daňové ráje," uvedl před začátkem dnešní schůzky G20 v Římě ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda. Česká státní pokladna by podle jeho odhadu mohla díky dohodě získat navíc až šest miliard korun ročně.

Yellenová uvedla, že schválení minimální daně pomůže americkým podnikům a pracovníkům, i když zároveň znamená, že mnoho společností se sídlem v USA, jako jsou internetoví giganti, bude platit vyšší daně než nyní.

Témata:  Summit G20 G20 daně

Související

Aktuálně se děje

10:22

20. dubna 2025 17:57

Skutečně spáchala Lenka Šimůnková sebevraždu? Otazníků přibývá, bojuje se i o hrob

V tragickém příběhu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí masakru na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, přibývá otazníků. Poté, co žena nedávno zemřela po skoku do propasti Macocha, promluvila její matka Lenka Vondráčková. S bolestí a rozhořčením popisuje proměnu své dcery, její izolaci a osoby, které na ni měly zásadní vliv. Rodina navíc nevěří, že Lenka spáchala sebevraždu dobrovolně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Dalším cílem Putina bude Slovensko, varuje expert

Ačkoliv se často mluví o zranitelnosti pobaltských států, tedy Litvy, Lotyšska a Estonska, zejména vzhledem k jejich geografii a sousedství s Ruskem, vojenský analytik Vladimír Bednár varuje, že skutečně nejvíce ohrožené jsou dnes jiné země. Podle něj by se terčem ruského vlivu či útoku mohly stát především Slovensko, Bulharsko a Maďarsko.