Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lotyšsko zatklo šéfredaktora Sputniku-Litva, Moskva protestuje

Lotyšsko
Lotyšsko
Foto: Pixabay

Lotyšské tajné služby minulý týden zadržely šéfredaktora litevské odnože Kremlem podporovaného zpravodajského portálu Sputnik Marata Kasema. Rusko tento krok označilo za politicky motivovaný a zcela neopodstatněný a jeho ombudsmanka se obrátila na vysokého komisaře OSN pro lidská práva, aby se zasadil o Kasemova práva. Sputnik stejně jako ruská televize RT figurují na sankčním seznamu Evropské unie a jsou v ní zablokované kvůli šíření propagandy a dezinformací o ruské invazi na Ukrajině.

Podle ruských médií soud v Rize ve čtvrtek vydal příkaz k zatčení Kasema kvůli podezření ze špionáže ve prospěch Moskvy.

Sputnik je součástí mediálního holdingu Rossija segodňa vlastněného a provozovaného ruskou vládou. Jeho šéf Dmitrij Kiseljov k zatčení Kasema řekl, že jde "o jasné politické pronásledování, které je zcela protiprávní a ničím nepodložené". Je podle něho typické pro "režim, který nerespektuje svobodu slova a jaký se vyvíjí v Lotyšsku".

Kasema na jaře 2019 vyhostila Litva jako nežádoucí osobu a na pět let mu zakázala vstup na své území. Agentura RIA Novosti, která je také součástí skupiny Rossija segodňa, uvádí, že jde o lotyšského občana, jenž několik let pro holding pracuje v Moskvě. Do Lotyšska přijel 30. prosince kvůli rodinným záležitostem, ale byl zadržen.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová se dnes obrátila na vysokého komisaře OSN pro lidská práva Volkera Türka, aby v případě Kasema zakročil. "Považuji trestní stíhání Marata Kasema za útok na svobodu projevu a porušení mezinárodních závazků Lotyšska při ochraně práv novinářů," napsala na telegramu. "Vyzývám vysokého komisaře OSN pro lidská práva, aby na tuto zjevnou skutečnost upozornil a v rámci svého mandátu přijal opatření na ochranu jeho práv," uvedla.

Témata:  Lotyšsko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.