reklama

"Jsem šokován a ohromen zprávami, že běloruská vláda znovu používá děti jako politická rukojmí. Toto barbarství musí přestat," napsal na twitteru a vyzval úřady, ať šestiletého Arťoma vrátí rodičům, demokratickým aktivistům Jeleně Lazarčikové a Sergeji Mackojtovi z Minsku. Podle médií se tak mezitím stalo.

Na snahu režimu zastrašit aktivisty odebíráním dětí upozornila z litevského exilu také opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, uvedla agentura DPA. Připomněla, že tyto praktiky prosluly za sovětského režimu. I Cichanouské ale během volební kampaně vyhrožovali odebráním dětí, a tak syna a dceru raději poslala do Litvy, kam se za nimi posléze musela uchýlit.

Úřady odebraly Arťoma rodičům v pátek. Stovky lidí pak před sirotčincem demonstrovaly za to, aby chlapec byl vrácen rodičům. Nakonec s ním odešla jeho matka - za potlesku davu a volání "hurá", dodala DPA.

Podle verze běloruské státní televize ONT chlapec nebyl rukojmí, ale jen zůstal ve škole, když matku při nepovoleném shromáždění zadržela policie. Chlapce pak zachránili učitelé, kteří zavolali sociální pracovnice. Ty chlapce odvedly do dětského domova. Dítě vrátily dnes matce, když předložila nezbytné dokumenty, uvedla stanice na svém webu. Dodala však, že to není poprvé, co úřady Lazarčikové a jejímu muži odebraly děti nebo ji zbavily rodičovských práv; po dobu odebrání dětí na ně musely platit výživné.

Lazarčiková rozhlasové stanici Radio Svoboda řekla, že chlapce nemohla vyzvednout ve čtvrtek večer ze školy, protože ji policisté zadrželi při kontrole dokladů. V pátek k ní domů přišly sociální pracovnice, aby zkontrolovaly podmínky, ve kterých chlapec žije. Nedovolily jí ani, aby se s dítětem viděla.

Režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v odvetě za podporu Polska běloruské opozici zakázal dovoz polského zboží, napsal dnes polský list Gazeta Wyborcza. Dodal, že od pátku tak cestující do Běloruska nesmějí přivézt balíčky kávy ani čokoládu a dokonce ani toaletní papír. Celníci jim totiž dají na vybranou - buď nákupy z Polska zahodí, anebo ať se vrátí do Polska.

"Rozhodnutí běloruských úřadů je samozřejmě protiprávní. Bělorusko je v celní unii s Ruskem, Arménií, Kazachstánem a Kyrgyzstánem. Jakékoliv dodatečné omezení se musí týkat i těchto států, ale polské zboží nesmí jen přes běloruské hranice. Netrpí tím Poláci, ale Bělorusové," napsal deník.