Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu na rozdělení migrantů přicházejících do Evropy, především do Itálie a na Maltu. Účast členských států v mechanizmu by měla být povinná pod hrozbou finančních postihů.
Ve středu pozdě večer to podle světových agentur v Římě oznámili francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conte.
Je crois très profondément que la réponse au sujet migratoire n’est pas dans le repli ou la provocation nationaliste mais dans la construction de solutions européennes efficaces.Cela passe par le respect de trois principes : humanité, solidarité et efficacité. pic.twitter.com/be9NHaQsWL
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) September 18, 2019
Macron je prvním evropským lídrem, který navštívil Itálii od ustavení nové vládní koalice populistického Hnutí pěti hvězd (M5S) a levicové Demokratické strany (PD). Ta bude zřejmě výrazně více proevropsky orientovaná, než dřívější koalice M5S a krajně pravicové Ligy Mattea Salviniho, se kterým se evropští lídři často střetávali kvůli jeho tvrdému postoji právě v oblasti migrace.
Podle francouzského prezidenta zaujímají nyní obě země v této věci společný postoj. Všechny členské státy EU by se podle nich měly "tím či oním způsobem" podílet na přijímání migrantů, "nebo budou finančně penalizovány". Macron však k plánu neuvedl žádné detaily, pouze zmínil, že se tématikou budou v pondělí zabývat ministři vnitra několika evropských zemí při setkání na Maltě.
Itálie a Malta odmítají přijímat migranty zachráněné ve Středozemním moři, dokud se země EU nedohodnou na jejich přerozdělení. V posledních měsících musely čekat lodě humanitárních organizací se zachráněnými migranty na moři i několik týdnů, než se je několik evropských států rozhodlo přijmout. Toto nesystémové řešení by měl nahradit právě Francií a Itálií prosazovaný automatický mechanismus.
Vztahy Itálie s Francií se začátkem letošního roku ocitly zřejmě na nejnižším bodě od konce druhé světové války, když se lídr M5S Luigi Di Maio setkal s vůdci francouzského protivládního hnutí žlutých vest. Paříž tehdy na protest dočasně odvolala svého velvyslance z Říma, setkání totiž považovala za vměšování do svých vnitřních záležitostí. "Italsko-francouzské přátelství je nezničitelné," prohlásil ve středu Macron s tím, že po občasných neshodách se obě země vždy dají dohromady.
Témata: uprchlíci, EU, Francie, Emmanuel Macron, Giuseppe Conte
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01