Kdyby nebylo nacismu, nemusely by miliony Němců opustit po druhé světové válce své domovy. Dnes to v projevu k otevření Dokumentačního střediska Útěk, vyhnání, usmíření v Berlíně prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Hned na úvod kancléřka, která hovořila přes videomost, poděkovala velvyslancům Česka, Polska a Maďarska za účast na ceremonii.
Německá média si přítomnosti velvyslanců všímají, protože zejména Polsko se obávalo, aby nová instituce příliš neupozaďovala příčiny poválečného nuceného vysídlení Němců.
Nesnadný vznik střediska, které první návštěvníky z řad veřejnosti přivítá ve středu, zmínila i Merkelová. "O tomto středisku se dlouho a intenzivně diskutovalo - v Německu, ale také s našimi evropskými partnery. Proto mě těší, že dnes mohu přivítat velvyslance Polska, Česka a Maďarska. Děkuji, že jste přišli," řekla.
K poučení se z minulosti a k vybudování lepší budoucnosti je podle kancléřky nezbytné zachovat vzpomínky na minulá příkoří. "Vzpomínky potřebují prostor, potřebují místo s informacemi a pro výměnu. Takové místo jsme v Dokumentačním středisku získali," řekla Merkelová s tím, že toto místo zároveň připomíná v historickém kontextu příčiny.
"Bez teroru, který Německo nacionálním socialismem do Evropy a světa přineslo, bez holokaustu, který Německo nacionálním socialismem spáchalo, a bez druhé světové války rozpoutané Německem by nedošlo k tomu, že na sklonku druhé světové války a po ní musely miliony Němců protrpět útěk, vyhnání a nucené vysídlení," řekla Merkelová.
Expozice ve středisku se nevěnuje jen poválečnému osudu Němců ve východoevropských zemích, ale dokumentuje také další konflikty, kvůli kterým museli lidé opustit své domovy a vlasti. Televize rbb poznamenala, že vystavené fotografie německých uprchlíků ve stanech u Hannoveru v roce 1946 a stanový tábor v Libanonu pro syrské uprchlíky ukazují, že útěk vypadá pořád stejně.
Témata: Angela Merkelová, Německo
Související
16. července 2024 16:17
25. listopadu 2022 8:53
13. října 2022 17:25
10. října 2022 16:50
4. října 2022 14:36