reklama

Německá média si přítomnosti velvyslanců všímají, protože zejména Polsko se obávalo, aby nová instituce příliš neupozaďovala příčiny poválečného nuceného vysídlení Němců.

Nesnadný vznik střediska, které první návštěvníky z řad veřejnosti přivítá ve středu, zmínila i Merkelová. "O tomto středisku se dlouho a intenzivně diskutovalo - v Německu, ale také s našimi evropskými partnery. Proto mě těší, že dnes mohu přivítat velvyslance Polska, Česka a Maďarska. Děkuji, že jste přišli," řekla.

K poučení se z minulosti a k vybudování lepší budoucnosti je podle kancléřky nezbytné zachovat vzpomínky na minulá příkoří. "Vzpomínky potřebují prostor, potřebují místo s informacemi a pro výměnu. Takové místo jsme v Dokumentačním středisku získali," řekla Merkelová s tím, že toto místo zároveň připomíná v historickém kontextu příčiny.

"Bez teroru, který Německo nacionálním socialismem do Evropy a světa přineslo, bez holokaustu, který Německo nacionálním socialismem spáchalo, a bez druhé světové války rozpoutané Německem by nedošlo k tomu, že na sklonku druhé světové války a po ní musely miliony Němců protrpět útěk, vyhnání a nucené vysídlení," řekla Merkelová.

Expozice ve středisku se nevěnuje jen poválečnému osudu Němců ve východoevropských zemích, ale dokumentuje také další konflikty, kvůli kterým museli lidé opustit své domovy a vlasti. Televize rbb poznamenala, že vystavené fotografie německých uprchlíků ve stanech u Hannoveru v roce 1946 a stanový tábor v Libanonu pro syrské uprchlíky ukazují, že útěk vypadá pořád stejně.

reklama