Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Monarchie obstála, Karel III. si vedl hůř. Britové odpovídali v průzkumu

Král Charles III.
Král Charles III.
Foto: Instagram The Royal Family

Většina Britů nadále podporuje státní zřízení své země. Navzdory tomu, že má konstituční monarchie vysokou podporu, ale král Karel III. tak oblíbený není. Nejvíce s ním mají problém mladí lidé, uvedl server BBC.

Průzkum mezi 4600 respondenty ukázal, že 58 procent dotázaných souhlasí se zachováním monarchie v Británii. Svobodné volby hlavy státu by si přálo jen 26 procent respondentů.

Nejmenší podporu má monarchie u mladých lidí, kde ji podporuje jen třetina dotázaných ve věku 18–24. Naopak 38 procent z nich by preferovala volenou hlavu státu.

Alarmující je počet lidí, kteří se o královskou rodinu nezajímají. Mezi mladými Brity to je 78 procent dotázaných. 

Mezi staršími lidmi má naopak britská královská rodina velikou podporu. Ve věkové skupině 50–64 let ji podporuje 67 procent lidí a u Britů starších 65 let monarchii podporuje 78 procent dotázaných.

Průzkum také ukázal, že skoro polovina Britů se domnívá, že Karel III. není v dostatečném kontaktu s veřejností. Nejvyšší je toto číslo u mladých, kde má stejný názor 59 procent respondentů.

Témata:  Král Charles III. Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.