Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Námořní válka mezi Čínou a Indonésii? Spor o souostroví eskaluje

Čínská armáda, ilustrační foto
Čínská armáda, ilustrační foto
Foto: China Military

Indonésie oznámila, že vyšle kolem 120 rybářů do oblasti kolem souostroví Natuna v jižní části Jihočínského moře, kde podle ní od konce minulého roku nelegálně rybaří desítky čínských lodí. Jakarta již dříve uvedla, že v místech rovněž posílí přítomnost svého námořnictva. Na rybaření v oblasti má podle mezinárodního práva nárok Indonésie, Čína však tvrdí, že je to tradiční loviště jejích rybářů, napsala agentura Reuters.

Oznámení je nejnovější eskalací nejvážnějšího diplomatického sporu obou zemí za poslední léta. Čína vyslala ke konci minulého roku k souostroví Natuna desítky svých rybářů doprovázených i několika loděmi pobřežní stráže. Proti přítomnosti čínských ozbrojených sil v oblasti Jakarta ostře protestovala a minulý týden si předvolala čínského velvyslance v Indonésii.

Podle indonéských představitelů se čínští rybáři v oblasti objevili, protože tam byly málo přítomné indonéské lodě. Situaci chce proto indonéská vláda napravit vysláním vlastních rybářů. Ti mají svou přítomností potvrdit suverenitu Indonésie v těchto vodách, přičemž jim má pomáhat i námořnictvo. Jeho mluvčí ale zároveň uvedl, že Jakarta chce postupovat opatrně, aby roztržka nepřerostla v širší konflikt mezi oběma zeměmi.

Čína si s odkazem na "historické námořní právo" nárokuje velkou část Jihočínského moře, které je význačnou námořní trasou a významným zdrojem nerostného bohatství. Podle Indonésie však Peking zasahuje do její exkluzivní ekonomické zóny, což je oblast sahající 200 námořních mil od pobřeží, ve které mají státy výhradní právo využívat mořské zdroje. Tyto zóny stanovuje Dohoda OSN o mořském právu (UNCLOS), jejímž signatářem je mimo jiné Peking.

Čína se do podobných sporů dostala v posledních letech například i s Vietnamem, Malajsií či Filipínami. Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu v roce 2016 označil územní nároky Pekingu v Jihočínském moři za neplatné, ten však rozhodnutí tribunálu neuznal.

Témata:  Indonésie Čína Čínská lidová osvobozenecká armáda

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.