reklama

Oznámení je nejnovější eskalací nejvážnějšího diplomatického sporu obou zemí za poslední léta. Čína vyslala ke konci minulého roku k souostroví Natuna desítky svých rybářů doprovázených i několika loděmi pobřežní stráže. Proti přítomnosti čínských ozbrojených sil v oblasti Jakarta ostře protestovala a minulý týden si předvolala čínského velvyslance v Indonésii.

Podle indonéských představitelů se čínští rybáři v oblasti objevili, protože tam byly málo přítomné indonéské lodě. Situaci chce proto indonéská vláda napravit vysláním vlastních rybářů. Ti mají svou přítomností potvrdit suverenitu Indonésie v těchto vodách, přičemž jim má pomáhat i námořnictvo. Jeho mluvčí ale zároveň uvedl, že Jakarta chce postupovat opatrně, aby roztržka nepřerostla v širší konflikt mezi oběma zeměmi.

Čína si s odkazem na "historické námořní právo" nárokuje velkou část Jihočínského moře, které je význačnou námořní trasou a významným zdrojem nerostného bohatství. Podle Indonésie však Peking zasahuje do její exkluzivní ekonomické zóny, což je oblast sahající 200 námořních mil od pobřeží, ve které mají státy výhradní právo využívat mořské zdroje. Tyto zóny stanovuje Dohoda OSN o mořském právu (UNCLOS), jejímž signatářem je mimo jiné Peking.

Čína se do podobných sporů dostala v posledních letech například i s Vietnamem, Malajsií či Filipínami. Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu v roce 2016 označil územní nároky Pekingu v Jihočínském moři za neplatné, ten však rozhodnutí tribunálu neuznal.

reklama