Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO čelí největší bezpečnostní krizi od druhé světové války, řekl Stoltenberg

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Ozbrojené síly Severoatlantické aliance čelí kvůli válce na Ukrajině největší bezpečnostní krizi od konce druhé světové války, řekl před zahájením dnešní části summitu NATO generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Vyzdvihl jednotu spojenců a sílu jejich reakce na aktuální hrozby a výzvy.

Členové aliance se během summitu dohodnou na nasazení početnějších bojových formací a techniky ve východní Evropě, řekl Stoltenberg. Ocenil změnu v postoji Turecka, které v úterý souhlasilo se vstupem Švédska a Finska do NATO. Oficiální pozvánku severské země dostanou už během summitu, dodal.

Čína není protivníkem NATO, ale představuje "výzvu pro naše hodnoty, naše zájmy a naši bezpečnost", citovala Stoltenberga agentura AP.

Třicet členských států bude dnes a ve čtvrtek ve španělském hlavním městě jednat o strategické koncepci, která dozná klíčových změn. Stoltenberg očekává, že bude jasně řečeno, že Rusko představuje "přímou hrozbu pro naši bezpečnost".

Jednáním Severoatlantické rady, tedy šéfů států a vlád členských zemí aliance, dnes v Madridu pokračuje summit NATO. Na pořadu budou především otázky související s válkou Ruska proti Ukrajině nebo jednání o postoji k Číně. Českou delegaci v Madridu vede premiér Petr Fiala.

Témata:  Jens Stoltenberg NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.