Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO chystá asistenční program pro Ukrajinu, uvedl Stoltenberg

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Jens Stoltenberg ve čtvrtek opět podpořil Ukrajinu v jejím boji s Ruskem, které sousední zemi napadlo koncem loňského února. Generální tajemník počítá s aliančním asistenčním programem pro Kyjev, řekl to po jednání s portugalským premiérem Antoniem Costou.

Stoltenberg dnes opět zdůraznil, že NATO bude stát po boku Ukrajiny, jak dlouho to bude potřeba. Poznamenal také, že důvěřuje schopnostem ukrajinských jednotek vzít si okupované území zpět.

K podpoře Kyjeva ze strany spojenců politický lídr aliance řekl, že se vyvíjí v rámci jednotlivých fází konfliktu. Podle zveřejněného vyjádření uvítal nově oznámené dodávky řízených střel i zájem o umožnění výcviku ukrajinských pilotů na západních stíhačkách.

Blížící se summit v litevském Vilniusu bude podle generálního tajemníka NATO demonstrací silné podpory Ukrajině. Pomoci k tomu má víceletý asistenční program, který válčící zemi umožní přechod k "doktrínám, vybavení a výcviku NATO".

Témata:  Jens Stoltenberg NATO (Severoatlantická aliance) Ukrajina

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy