reklama

"Teď žiju za polárním kruhem. Ve vesnici Charp na Jamalském poloostrově. Nejbližší město má překrásné jméno Labytnang. Mám kabát z ovčího rouna, ušanku a brzy dostanu válenky. Za 20 dní převozu mi narostl plnovous," sdělil Navalnyj a zdůraznil, že ani dlouhá cesta ho nepřipravila o optimismus.

Navalnyj se do trestanecké kolonie dostal v sobotu večer. Cesta podle jeho slov vedla zvláštní trasou přes Moskvu, Čeljabinsk či Jekatěrinburg. Sám se prý domníval, že nebude "nalezen" dříve než v lednu.

Navalného mluvčí Kira Jarmyšová v pondělí v podstatě potvrdila, že byl převezen z přísné věznice IK-6 ve Vladimirské oblasti do jiné části Ruska. Nyní se kritik ruského prezidenta Vladimira Putina nachází v trestanecké kolonii v obci Charp, které leží za polárním kruhem, konkrétně asi 2000 kilometrů od Moskvy.

Spolupracovníci se domnívali, že zmizení Navalného zařídil Kreml kvůli blížícím se volbám hlavy státu, které se uskuteční v březnu 2024. "Kreml nechtěl, aby Alexej v této době vydával nějaká prohlášení. Proto jsem si jistá, že Putin dal příkaz, aby byl Alexej někam převezen," uvedla Jarmyšová před několika dny.

Ředitel Fondu boje proti korupci a opozičníkův spolupracovník Ivan Ždanov poděkoval podporovatelům, aktivistům či novinářům, jimž není lhostejný Navalného osud. Podmínky v trestanecké kolonii označil za brutální.