Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Navalnyj žije. Ozval se po přesunu do nového vězeňského zařízení

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Vězněný ruský opozičník Alexej Navalnyj se v úterý ozval na sociální síti X, aby ujistil své příznivce, že je v pořádku i po přesunu do vězeňské kolonii v Jamaloněneckém autonomním okruhu na Sibiři. Spolupracovníci o něm předtím neměli informace od začátku prosince.

"Teď žiju za polárním kruhem. Ve vesnici Charp na Jamalském poloostrově. Nejbližší město má překrásné jméno Labytnang. Mám kabát z ovčího rouna, ušanku a brzy dostanu válenky. Za 20 dní převozu mi narostl plnovous," sdělil Navalnyj a zdůraznil, že ani dlouhá cesta ho nepřipravila o optimismus.

Navalnyj se do trestanecké kolonie dostal v sobotu večer. Cesta podle jeho slov vedla zvláštní trasou přes Moskvu, Čeljabinsk či Jekatěrinburg. Sám se prý domníval, že nebude "nalezen" dříve než v lednu.

Navalného mluvčí Kira Jarmyšová v pondělí v podstatě potvrdila, že byl převezen z přísné věznice IK-6 ve Vladimirské oblasti do jiné části Ruska. Nyní se kritik ruského prezidenta Vladimira Putina nachází v trestanecké kolonii v obci Charp, které leží za polárním kruhem, konkrétně asi 2000 kilometrů od Moskvy.

Spolupracovníci se domnívali, že zmizení Navalného zařídil Kreml kvůli blížícím se volbám hlavy státu, které se uskuteční v březnu 2024. "Kreml nechtěl, aby Alexej v této době vydával nějaká prohlášení. Proto jsem si jistá, že Putin dal příkaz, aby byl Alexej někam převezen," uvedla Jarmyšová před několika dny.

Ředitel Fondu boje proti korupci a opozičníkův spolupracovník Ivan Ždanov poděkoval podporovatelům, aktivistům či novinářům, jimž není lhostejný Navalného osud. Podmínky v trestanecké kolonii označil za brutální.

Témata:  Alexej Navalnyj Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.