Němci si během léta na rozdíl od Čechů nemohli užít nakupování či jízdu vlakem bez roušek, ke kterým se Česko od září vrací. Německá kancléřka Angela Merkelová ochranu úst a nosu a dodržování odstupu opakovaně označuje za to nejmenší, co lidé v době pandemie nemoci covid-19 mohou pro své zdraví a pro zdraví ostatních učinit. Varovala také, že v případě zhoršení epidemické situace se může přistoupit k dalším karanténním opatřením.
Běžný pohled do ulic německých měst nenaznačuje, že by s nošením roušek v hromadné dopravě a v obchodech měli lidé problém. Nasvědčují tomu i výpovědi kolemjdoucích, které dnes v Berlíně ČTK oslovila a kteří shodně tvrdili, že zakrývat si občas dýchací cesty i během parného léta příliš obtěžující není.
"Nevidím v tom nic špatného, žádný problém s tím nemám," řekl ČTK na hlavním berlínském nádraží asi dvacetiletý mladík, který si nepřál uvést své jméno. "Musí se nosit jen ve vlaku, v krámech nebo ve vnitřních prostorách. Neplatí to celý den, ale jen po omezený čas," uvedl. Dodal také, že roušky mají zdravotní smysl, se kterým souhlasí. Zároveň ale připustil, že občas se člověk kvůli této povinnosti dostane do nepříjemné situace, když si například roušku zapomene doma. "Musím se pak vrátit, nebo si obličej zakrýt něčím jiným," vysvětlil.
I když si lidé roušky nasazují automaticky, lze vypozorovat, že jim k srdci tak úplně nepřirostly. Řada lidí si je nasadí jen přes pusu a nos již nechá odkrytý. Průvodčí ve vlacích či personál v obchodech na to často upozorňují a nositele vyzývají k nápravě. Asi 30letá Dajana Seidelová, která dnes z Berlína odcestovala vlakem do Mnichova, k tomu ČTK řekla, že mít roušku na takto dlouhých jízdách není nic příjemného.
"Člověk se potí, nemůže pořádně dýchat, tvář svědí, je to nepříjemné," řekla Seidelová. "Vždy se těším, když se po těch čtyřech hodinách, které cesta do Mnichova trvá, mohu nadechnout," uvedla. Seidelová zároveň řekla, že rozumí, proč se roušky nosí, jen to ale na delší dobu není nic příjemného.
S tímto souhlasí i obsluha jednoho ze supermarketů v berlínské čtvrti Moabit. Jedna z pokladních jako dobré řešení oceňuje přepážku z plexiskla, díky které nemusí mít roušku neustále nasazenou.
Někteří lidé si však roušky i přes vyzvání nasadit odmítají. Jako důvod uvádějí, že jejich preventivnímu účinku nevěří a že povinné opatření považují za porušení jejich osobních práv. Z tohoto důvodu se většina německých spolkových zemích rozhodla zavést pokuty, aby roušky bylo možné účinně vymáhat.
Například západoněmecké Severní Porýní-Vestfálsko, které na problém odmítání roušek veřejností opakovaně upozorňuje, zpřísnilo dosavadní pokuty. Nyní hříšník zaplatí 150 eur (3920 korun). K nejpřísnějším patří Berlín, který je jednou ze spolkových zemí a kde hrozí až 500 euro (13.000 korun) pokuty. Naopak Sasko sousedící s Českem patří k jedné z mála spolkových zemí, kde nenošení roušek není trestáno. To se změní od 1. září, kdy bude možné uložit pokutu 60 eur (1570 korun).
"Měli jsme mnoho stížností, že část veřejnosti už nechce roušky nosit," řekla k důvodům zavedení pokut saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová. Dodala, že řada lidí na upozornění reagovala hrubě až agresivně. "Je nutné se zastat těch, kteří roušky nosí. Vás chceme podpořit," poznamenala Köppingová.
Zatímco v obchodech si lidé ještě roušku nasadí, u berlínských jezer v uplynulých horkých dnech k vidění tato ochrana nebyla. I když lidé na přeplněných plážích leželi jeden vedle druhého, o koronavirus se nezajímali.
Zcela jasný nesouhlas s rouškami a dalšími omezením pak dokládají demonstrace, které se v německých městech každý víkend konají. Na počátku srpna se jedné takové v Berlíně podle odhadů policie zúčastnilo na 20.000 lidí. Vládní politici i ti opoziční po protestu uvedli, že byli šokováni tím, že účastníci nijak nedbali na hygienická pravidla. Další velký protest je do Berlína svolán na sobotu příští týden.
Témata: zdravotnické roušky, koronavirus (coronavirus) COVID-19, Německo, Angela Merkelová
Související
5. března 2023 10:21
13. ledna 2023 11:51
19. prosince 2022 14:15
14. října 2022 12:25
7. září 2022 19:06
13. srpna 2022 8:14